Etyczny, a co za tym idzie – skuteczny przetarg jest gwarantem bardziej efektywnego biznesu – przekonują w najnowszym spocie reklamowym przedstawiciele i przedstawicielki polskiej branży marketingowej. Jak nie przegrać w przetargowe bingo?
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Polska potrzebuje większych postępów w dziedzinie adaptacji AI w biznesie. Według najnowszego badania Cisco AI Readiness Index jedynie 6% polskich firm jest w pełni przygotowanych do wdrożenia i wykorzystania technologii opartych na sztucznej inteligencji. Na świecie odsetek ten wynosi 14%.
Microsoft w ogniu krytyki za „rażące zaniedbania” w zakresie cyberbezpieczeństwa
Kultura organizacyjna Microsoftu w kwestii cyberbezpieczeństwa charakteryzuje się „niską przejrzystością” i „toksycznym zaciemnianiem” faktycznego stanu rzeczy, uważa Amit Yoran, CEO firmy Tenable, zajmującej się bezpieczeństwem w sieci. O co dokładnie chodzi?
Burza wokół Microsoftu przybiera na sile. Gigant technologiczny po raz kolejny oskarżany jest o serię „rażących zaniedbań” w zakresie ochrony danych gromadzonych w ramach swoich usług. I wiele wskazuje na to, że zarzuty te są uzasadnione.
11 lipca 2023 r. firma ujawniła, że padła ofiarą ataku chińskiej szpiegowskiej grupy hakerskiej znanej jako Storm-0558. Organizacja złamała zabezpieczenia platformy chmurowej Microsoft Azure i wykradła nieznaną liczbę poufnych maili z 25 instytucji powiązanych z amerykańskim rządem.
Pod koniec lipca 2023 r. amerykański senator Ron Wyden wystosował w tej sprawie oficjalny list skierowany do amerykańskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa (CISA), Departamentu Sprawiedliwości i Federalnej Komisji Handlu. Senator nawołuje w nim do pociągnięcia Microsoftu do odpowiedzialności za „nierozważne praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa, które przyczyniły się do udanej kampanii szpiegowskiej Chin przeciw rządowi USA”.
Microsoft - rażące zaniedbania i niska przejrzystość informacji
To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Jeszcze głębszy wgląd w zaniedbania Microsoftu zapewnił Amit Yoran, dyrektor generalny firmy Tenable, zajmującej się m.in. przeprowadzaniem audytów bezpieczeństwa danych.
– Brak przejrzystości firmy Microsoft dotyczy naruszeń zabezpieczeń, nieodpowiedzialnych praktyk w zakresie bezpieczeństwa i luk w oprogramowaniu, które narażają ich klientów na ryzyko, o którym celowo nie są informowani – przekonuje Yoran w artykule opublikowanym na LinkedInie.
W swoim wpisie dyrektor Tenable powołuje się m.in. na audyt platformy Microsoft Azure przeprowadzony przez jego firmę jeszcze w marcu 2023 r. Odkryto wówczas poważną lukę w zabezpieczeniach, która umożliwiała nieautoryzowany dostęp do wrażliwych danych licznych podmiotów korzystających z usług platformy. Według Yorana Microsoft został natychmiast powiadomiony o zagrożeniu, ale firma zwlekała z podjęciem jakichkolwiek działań. Aktualizacja systemu pojawiła się dopiero 90 dni później, ale nawet wtedy problem rozwiązano tylko częściowo.
– Oznacza to, że podmioty wciąż są narażone na atak, ponad 120 dni od złożenia zawiadomienia o usterce […]. I wedle naszej najlepszej wiedzy, firmy te wciąż nie mają pojęcia o tym, że są narażone na niebezpieczeństwo i nie mogą podejmować świadomych decyzji w kwestii bezpieczeństwa swoich danych – dodaje Yoran.
Jego zdaniem w Microsofcie panuje „niska przejrzystość” informacji oraz kultura „toksycznego zaciemniania” faktycznego stanu rzeczy, a sytuacja jest „gorsza, niż wszyscy sądzą”. Microsoft odniósł się do tych zarzutów w oświadczeniu przesłanym do serwisu The Verge. Czytamy w nim:
"Doceniamy współpracę ze społecznością zajmującą się bezpieczeństwem w celu odpowiedzialnego ujawniania problemów z naszymi produktami. Dokładnie przestrzegamy złożonego procesu obejmującego badanie, opracowywanie aktualizacji dla wszystkich wersji problematycznych produktów oraz testowanie zgodności między innymi systemami operacyjnymi i aplikacjami. Ostatecznie opracowanie aktualizacji zabezpieczeń to delikatna równowaga między terminowością a jakością, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej ochrony klienta przy minimalnych zakłóceniach".
Redaktor naczelny Digitized. Z dziennikarstwem związany prawie jedną trzecią swojego życia; pracował dla polskich wydań magazynów Playboy, CKM i Esquire oraz serwisów Well.pl i naTemat.pl. Prywatnie poszukiwacz sensu w bezsensie i ładu pośród entropii. Lubi mądre słowa.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Jak zmienił się świat po roku istnienia ChatGPT, co się dzieje w NCBR i dlaczego Meta ma (znowu) kłopoty z europejskim prawem dotyczącym prywatności? Zapraszamy na kolejny przegląd tygodnia redakcji Digitized.
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.