17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
Naukowcy z WAT stworzyli kwantowy generator liczb. To przełom w cyberbezpieczeństwie
Grupa naukowców z Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej opracowała kwantowy sprzętowy generator liczb losowych. Urządzenie może okazać się kluczowe w zabezpieczeniu danych cyfrowych na dużą skalę m.in. w sektorze finansowym.
Naukowcy z WAT opracowali przełomowy kwantowy generator liczb
Kwantowy sprzętowy generator liczb losowych powstał w ramach projektu Technologie optyczne kryptologii kwantowej do ochrony danych w sieciach teleinformatycznych realizowanego przez Wojskową Akademię Techniczną w konsorcjum z TELDAT i NASK Państwowym Instytutem Badawczym. Według kierownika projektu, płk dr-a hab. inż. Marka Życzkowskiego, prof. WAT, to unikatowe na skalę światową urządzenie, pozwalające osiągnąć niezależność od rozwiązań związanych z software’ową generacją liczb losowych, czyli używających różnego rodzaju algorytmów.
Cechami charakterystycznymi kwantowego generatora opracowanego w WAT są całkowita nieprzewidywalność każdego kolejnego generowanego bitu, niewrażliwość na zmiany środowiskowe oraz weryfikacja na żywo statusu pracy. W praktyce oznacza to, że urządzenie to może być używane zarówno w wojsku do rozwiązań kryptograficznych, jak i przez podmioty, którym zależy na bezpieczeństwie danych cyfrowych, na przykład banki czy centra danych. Produkt może zostać wykorzystany również do symulacji numerycznych, gier losowych, loterii, badań statystycznych czy też w bezpiecznym druku.
– Rozwiązanie, które opracowaliśmy, jest niezależne i w pełni autorskie. Ma własne oprogramowanie, zaprojektowaną i wykonaną od podstaw elektronikę czy zaprogramowany procesor FPGA. Ta innowacyjność i niezależność w zastosowaniach wojskowych, i nie tylko, jest niezwykle ważna – w przypadku naszego generatora założenia te są zrealizowane w stu procentach – mówił w oświadczeniu prasowym prof. Życzkowski.
Kierownik projektu podkreślił jednocześnie, że urządzenie to technologia kwantowa w ścisłym znaczeniu tego słowa, a jego zaprojektowanie stanowiło duże wyzwanie optoelektroniczne.
– Nasze rozwiązanie jest bardzo innowacyjne – mało kto na świecie realizuje tego typu projekty. Musimy tak dokładnie zsynchronizować czas w urządzeniu, aby mieć pewność, że działa ono w pełni poprawnie. Analizując wyniki, które osiągamy, możemy powiedzieć, że jesteśmy we właściwym miejscu dla stanu techniki kwantowej w obecnym wydaniu – podsumowuje płk Życzkowski.
Redaktor naczelny Digitized. Z dziennikarstwem związany prawie jedną trzecią swojego życia; pracował dla polskich wydań magazynów Playboy, CKM i Esquire oraz serwisów Well.pl i naTemat.pl. Prywatnie poszukiwacz sensu w bezsensie i ładu pośród entropii. Lubi mądre słowa.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.