Naukowcy z WAT stworzyli kwantowy generator liczb. To przełom w cyberbezpieczeństwie

Grupa naukowców z Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej opracowała kwantowy sprzętowy generator liczb losowych. Urządzenie może okazać się kluczowe w zabezpieczeniu danych cyfrowych na dużą skalę m.in. w sektorze finansowym.

Naukowcy z WAT stworzyli kwantowy generator liczb. To przełom w cyberbezpieczeństwie

Naukowcy z WAT opracowali przełomowy kwantowy generator liczb

Kwantowy sprzętowy generator liczb losowych powstał w ramach projektu Technologie optyczne kryptologii kwantowej do ochrony danych w sieciach teleinformatycznych realizowanego przez Wojskową Akademię Techniczną w konsorcjum z TELDAT i NASK Państwowym Instytutem Badawczym. Według kierownika projektu, płk dr-a hab. inż. Marka Życzkowskiego, prof. WAT, to unikatowe na skalę światową urządzenie, pozwalające osiągnąć niezależność od rozwiązań związanych z software’ową generacją liczb losowych, czyli używających różnego rodzaju algorytmów.

Cechami charakterystycznymi kwantowego generatora opracowanego w WAT są całkowita nieprzewidywalność każdego kolejnego generowanego bitu, niewrażliwość na zmiany środowiskowe oraz weryfikacja na żywo statusu pracy. W praktyce oznacza to, że urządzenie to może być używane zarówno w wojsku do rozwiązań kryptograficznych, jak i przez podmioty, którym zależy na bezpieczeństwie danych cyfrowych, na przykład banki czy centra danych. Produkt może zostać wykorzystany również do symulacji numerycznych, gier losowych, loterii, badań statystycznych czy też w bezpiecznym druku.

– Rozwiązanie, które opracowaliśmy, jest niezależne i w pełni autorskie. Ma własne oprogramowanie, zaprojektowaną i wykonaną od podstaw elektronikę czy zaprogramowany procesor FPGA. Ta innowacyjność i niezależność w zastosowaniach wojskowych, i nie tylko, jest niezwykle ważna – w przypadku naszego generatora założenia te są zrealizowane w stu procentach – mówił w oświadczeniu prasowym prof. Życzkowski.

Kierownik projektu podkreślił jednocześnie, że urządzenie to technologia kwantowa w ścisłym znaczeniu tego słowa, a jego zaprojektowanie stanowiło duże wyzwanie optoelektroniczne.

– Nasze rozwiązanie jest bardzo innowacyjne – mało kto na świecie realizuje tego typu projekty. Musimy tak dokładnie zsynchronizować czas w urządzeniu, aby mieć pewność, że działa ono w pełni poprawnie. Analizując wyniki, które osiągamy, możemy powiedzieć, że jesteśmy we właściwym miejscu dla stanu techniki kwantowej w obecnym wydaniu – podsumowuje płk Życzkowski.
)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.