17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
OpenAI otwiera pierwsze biuro na terenie Unii Europejskiej
W odpowiedzi na nowe regulacje sztucznej inteligencji OpenAI, firma odpowiedzialna za ChatGPT, otworzy swoje pierwsze biuro na terenie Unii Europejskiej. Na lokalizację siedziby spółki wybrano Dublin.
Sam Altman zapowiedział, że zamierza otworzyć pierwsze na terenie Unii Europejskiej, a zarazem trzecie na świecie po San Francisco i Londynie biuro firmy OpenAI. Siedziba będzie mieścić się w Dublinie, gdzie swoje kwatery ma już szereg innych amerykańskich spółek technologicznych na czele z Metą. O wyborze Irlandii zdecydowały przede wszystkim względy podatkowe, ale nie tylko.
Posiadanie siedziby na terenie jednego kraju UE daje amerykańskim Big Techom gwarancję, że będą podlegać jurysdykcji organów sądowniczych tylko tego państwa, nie zaś całej wspólnoty. Krok ten pozwoli także OpenAI skuteczniej rozwiązywać kwestie prawne i dostosowywać się do zobowiązań narzucanych przez unijnych regulatorów. Decyzja firmy o otwarciu biura w Dublinie odzwierciedla także jej uznanie dla znaczenia współpracy z europejskimi interesariuszami.
OpenAI otrzymało już deklaracje wsparcia od irlandzkich polityków, którzy uważają, że obecność firmy w kraju przyczyni się do rozwoju badań i innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz wzmocni lokalny ekosystem w tym obszarze. Jednocześnie decyzja OpenAI o stworzeniu fizycznego przedstawicielstwa i współpracy z europejskimi interesariuszami świadczy o gotowości firmy do przestrzegania przepisów UE i rozwiązywania problemów związanych z prywatnością. Poprzez aktywną współpracę z europejskimi władzami, OpenAI dąży też do stworzenia sprzyjającego środowiska rozwoju AI i zapewnienia, że jej działania są zgodne ze standardami europejskimi.
Dodatkowo, jak poinformowało OpenAI, firma ma w planach utworzenie specjalnego przedstawicielstwa w Japonii. Sam Altman spotkał się już w tym celu z premierem kraju Fumio Kishidą w Tokio, gdzie wyraził zaangażowanie we współpracę z japońskimi programistami i chęć dostosowania modeli sztucznej inteligencji do specyficznych potrzeby japońskiego społeczeństwa.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.