OpenAI otwiera pierwsze biuro na terenie Unii Europejskiej

W odpowiedzi na nowe regulacje sztucznej inteligencji OpenAI, firma odpowiedzialna za ChatGPT, otworzy swoje pierwsze biuro na terenie Unii Europejskiej. Na lokalizację siedziby spółki wybrano Dublin.

OpenAI otwiera pierwsze biuro na terenie Unii Europejskiej

Sam Altman zapowiedział, że zamierza otworzyć pierwsze na terenie Unii Europejskiej, a zarazem trzecie na świecie po San Francisco i Londynie biuro firmy OpenAI. Siedziba będzie mieścić się w Dublinie, gdzie swoje kwatery ma już szereg innych amerykańskich spółek technologicznych na czele z Metą. O wyborze Irlandii zdecydowały przede wszystkim względy podatkowe, ale nie tylko.

Posiadanie siedziby na terenie jednego kraju UE daje amerykańskim Big Techom gwarancję, że będą podlegać jurysdykcji organów sądowniczych tylko tego państwa, nie zaś całej wspólnoty. Krok ten pozwoli także OpenAI skuteczniej rozwiązywać kwestie prawne i dostosowywać się do zobowiązań narzucanych przez unijnych regulatorów. Decyzja firmy o otwarciu biura w Dublinie odzwierciedla także jej uznanie dla znaczenia współpracy z europejskimi interesariuszami.

OpenAI otrzymało już deklaracje wsparcia od irlandzkich polityków, którzy uważają, że obecność firmy w kraju przyczyni się do rozwoju badań i innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz wzmocni lokalny ekosystem w tym obszarze. Jednocześnie decyzja OpenAI o stworzeniu fizycznego przedstawicielstwa i współpracy z europejskimi interesariuszami świadczy o gotowości firmy do przestrzegania przepisów UE i rozwiązywania problemów związanych z prywatnością. Poprzez aktywną współpracę z europejskimi władzami, OpenAI dąży też do stworzenia sprzyjającego środowiska rozwoju AI i zapewnienia, że jej działania są zgodne ze standardami europejskimi.

Dodatkowo, jak poinformowało OpenAI, firma ma w planach utworzenie specjalnego przedstawicielstwa w Japonii. Sam Altman spotkał się już w tym celu z premierem kraju Fumio Kishidą w Tokio, gdzie wyraził zaangażowanie we współpracę z japońskimi programistami i chęć dostosowania modeli sztucznej inteligencji do specyficznych potrzeby japońskiego społeczeństwa.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.