OpenAI. Sam Altman zwolniony ze stanowiska CEO. Jest już oficjalny zastępca

17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?

OpenAI. Sam Altman zwolniony ze stanowiska CEO. Jest już oficjalny zastępca

Decyzja o zwolnieniu Sama Altmana ze stanowiska dyrektora generalnego OpenAI zaskoczyła zarówno pracowników firmy, jak i przedstawicielstwo jej głównego inwestora – Microsoftu. Do tej pory opinia publiczna nie zdawała sobie bowiem sprawy, że między zarządem OpenAI a Altmanem są konflikty. Wręcz przeciwnie, sukces ChatGPT wydawał się wskazywać na to, że współpraca układa się bardzo dobrze.

Tymczasem w oficjalnym komunikacie zarząd spółki przekonuje, że Altman "nie był konsekwentnie szczery w kontaktach z zarządem, co utrudniało mu wykonywanie obowiązków", w wyniku czego "zarząd stracił już zaufanie do jego zdolności do dalszego przewodzenia OpenAI".

"OpenAI zostało celowo zrestrukturyzowane tak, by wciąż realizować naszą misję: zapewnić, że sztuczna inteligencja przyniesie korzyści całej ludzkości. Zarząd pozostaje w pełni zaangażowany w realizację tej misji. Jesteśmy wdzięczni za wkład Sama w założenie i rozwój OpenAI. Jednocześnie wierzymy, że potrzebujemy nowego lidera, by móc iść naprzód", czytamy w komunikacie na blogu OpenAI.

W odpowiedzi na tę decyzje Altman napisał na platformie X:

"Mój czas w OpenAI był wspaniały. Było to przełomowe doświadczenie dla mnie osobiście i, mam nadzieję, że trochę dla świata. Przede wszystkim uwielbiałem pracować z tak utalentowanymi ludźmi", napisał Altman.

OpenAI: Kto zastąpi Sama Altmana na stanowisku dyrektora generalnego?

Według New York Timesa i innych mediów zza oceanu, za Altmanem mieli wstawić się najwięksi inwestorzy w OpenAI w tym Microsoft, a decyzja o jego zwolnieniu była dla nich zaskoczeniem. Władze Microsoftu miały też naciskać na jak najszybsze powołanie nowego dyrektora generalnego. Zresztą nie tylko one. W geście protestu przeciwko decyzji zarządu OpenAI rezygnację złożył także Greg Brockman, jeden ze współzałożycieli firmy.

Ostatecznie decyzji o zwolnieniu Altmana nie cofnięto, jednak bardzo szybko powołano jego zastępcę. Jak poinformował Bloomberg, już 20 listopada 2023 r. nowym CEO OpenAI został Emmett Shear, były dyrektor generalny platformy Twitch. Shear nazwał we wpisie na X możliwość pracy w OpenAI "jedyną okazją w życiu", ale podkreślił jednocześnie, że rozstanie z jego poprzednikiem zostało "poprowadzone bardzo źle" i "naruszyło zaufanie" do zarządu.

Sam Altman nie pozostanie jednak bezrobotny. Kilka godzin po informacji o zatrudnieniu Sheara dyrektor generalny Microsoftu Satya Nadella przekazał za pośrednictwem platformy X, że Altman wraz z Brockmanem dołączą do Microsoftu i staną na czele zespołu pracującego nad rozwojem sztucznej inteligencji. Nadella podkreślił też, że firma pozostaje zaangażowana we współpracę z OpenAI.

"Nie możemy doczekać się poznania nowego zespołu kierowniczego Emmetta Sheara i OpenAI oraz współpracy z nimi" - napisał.
)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.