Etyczny, a co za tym idzie – skuteczny przetarg jest gwarantem bardziej efektywnego biznesu – przekonują w najnowszym spocie reklamowym przedstawiciele i przedstawicielki polskiej branży marketingowej. Jak nie przegrać w przetargowe bingo?
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Polska potrzebuje większych postępów w dziedzinie adaptacji AI w biznesie. Według najnowszego badania Cisco AI Readiness Index jedynie 6% polskich firm jest w pełni przygotowanych do wdrożenia i wykorzystania technologii opartych na sztucznej inteligencji. Na świecie odsetek ten wynosi 14%.
OpenAI. Sam Altman zwolniony ze stanowiska CEO. Jest już oficjalny zastępca
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Decyzja o zwolnieniu Sama Altmana ze stanowiska dyrektora generalnego OpenAIzaskoczyła zarówno pracowników firmy, jak i przedstawicielstwo jej głównego inwestora – Microsoftu. Do tej pory opinia publiczna nie zdawała sobie bowiem sprawy, że między zarządem OpenAI a Altmanem są konflikty. Wręcz przeciwnie, sukces ChatGPT wydawał się wskazywać na to, że współpraca układa się bardzo dobrze.
Tymczasem w oficjalnym komunikacie zarząd spółki przekonuje, że Altman "nie był konsekwentnie szczery w kontaktach z zarządem, co utrudniało mu wykonywanie obowiązków", w wyniku czego "zarząd stracił już zaufanie do jego zdolności do dalszego przewodzenia OpenAI".
"OpenAI zostało celowo zrestrukturyzowane tak, by wciąż realizować naszą misję: zapewnić, że sztuczna inteligencja przyniesie korzyści całej ludzkości. Zarząd pozostaje w pełni zaangażowany w realizację tej misji. Jesteśmy wdzięczni za wkład Sama w założenie i rozwój OpenAI. Jednocześnie wierzymy, że potrzebujemy nowego lidera, by móc iść naprzód", czytamy w komunikacie na blogu OpenAI.
W odpowiedzi na tę decyzje Altman napisał na platformie X:
"Mój czas w OpenAI był wspaniały. Było to przełomowe doświadczenie dla mnie osobiście i, mam nadzieję, że trochę dla świata. Przede wszystkim uwielbiałem pracować z tak utalentowanymi ludźmi", napisał Altman.
OpenAI: Kto zastąpi Sama Altmana na stanowisku dyrektora generalnego?
Według New York Timesa i innych mediów zza oceanu, za Altmanem mieli wstawić się najwięksi inwestorzy w OpenAI w tym Microsoft, a decyzja o jego zwolnieniu była dla nich zaskoczeniem. Władze Microsoftu miały też naciskać na jak najszybsze powołanie nowego dyrektora generalnego. Zresztą nie tylko one. W geście protestu przeciwko decyzji zarządu OpenAI rezygnację złożył także Greg Brockman, jeden ze współzałożycieli firmy.
Ostatecznie decyzji o zwolnieniu Altmana nie cofnięto, jednak bardzo szybko powołano jego zastępcę. Jak poinformował Bloomberg, już 20 listopada 2023 r. nowym CEO OpenAI został Emmett Shear, były dyrektor generalny platformy Twitch. Shear nazwał we wpisie na X możliwość pracy w OpenAI "jedyną okazją w życiu", ale podkreślił jednocześnie, że rozstanie z jego poprzednikiem zostało "poprowadzone bardzo źle" i "naruszyło zaufanie" do zarządu.
Sam Altman nie pozostanie jednak bezrobotny. Kilka godzin po informacji o zatrudnieniu Sheara dyrektor generalny Microsoftu Satya Nadella przekazał za pośrednictwem platformy X, że Altman wraz z Brockmanem dołączą do Microsoftu i staną na czele zespołu pracującego nad rozwojem sztucznej inteligencji. Nadella podkreślił też, że firma pozostaje zaangażowana we współpracę z OpenAI.
"Nie możemy doczekać się poznania nowego zespołu kierowniczego Emmetta Sheara i OpenAI oraz współpracy z nimi" - napisał.
Redaktor naczelny Digitized. Z dziennikarstwem związany prawie jedną trzecią swojego życia; pracował dla polskich wydań magazynów Playboy, CKM i Esquire oraz serwisów Well.pl i naTemat.pl. Prywatnie poszukiwacz sensu w bezsensie i ładu pośród entropii. Lubi mądre słowa.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Jak zmienił się świat po roku istnienia ChatGPT, co się dzieje w NCBR i dlaczego Meta ma (znowu) kłopoty z europejskim prawem dotyczącym prywatności? Zapraszamy na kolejny przegląd tygodnia redakcji Digitized.
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.