Optimus Gen 2. Tesla prezentuje robota, który wyręczy ludzi w najtrudniejszych zadaniach

Tesla Elona Muska właśnie zaprezentowała drugą generację humanoidalnego robota Optimus. Maszyna ma być lżejsza, dokładniejsza i bardziej skoordynowana ruchowo od swojego poprzednika, umie też… robić przysiady i gotować jajka.

Optimus Gen 2. Tesla prezentuje robota, który wyręczy ludzi w najtrudniejszych zadaniach

Projekt Tesla Bota został ogłoszony w sierpniu 2021 roku i jego celem było stworzenie uniwersalnego robota, który za stosunkowo niską cenę zastąpi ludzi przy trudnych, niebezpiecznych i powtarzalnych zadaniach. W projekcie wykorzystano doświadczenia z autonomicznych samochodów, a także wiedzę inżynierską dotyczącą napędu i zasilania. Sztuczna inteligencja i sieci neuronowe również odegrały istotną rolę w tworzeniu robota.

Nieoficjalnie mówi się, że zaprezentowane właśnie roboty Optimus Gen 2 niedługo znajdą zastosowanie w procesach produkcyjnych samej Tesli, a następnie rozpocznie się ich masowa produkcja i sprzedaż. Elon Musk zapowiedział, że cena maszyny zmieści się w granicach 20 tysięcy dolarów. Miliarder stwierdził także, że „rozwój takich robotów jest bardziej perspektywiczny niż branża motoryzacyjna”.

Optimus Gen 2 zbliża do ludzkiej doskonałości 

W ciągu ostatnich dwóch lat firma pokazywała światu różne prototypy Tesla Bota, ale ten najnowszy, zaprezentowany 13 grudnia, jest wyraźnie najbardziej zaawansowanym projektem ze wszystkich. Główne usprawnienia dotyczą kończyn górnych. Nowe dłonie wyposażone w czujniki nacisku umieszczone w każdym palcu pozwalają na precyzyjne manipulowanie przedmiotami bez ryzyka ich uszkodzenia. 

Siłowniki i czujniki zaprojektowane przez zespół inżynierów Tesli zostały zintegrowane z elektroniką, a czujniki siły i momentu obrotowego stopy odzwierciedlają geometrię ludzkiego ruchu. To przekłada się z kolei na poprawę precyzji chodu robota, jego lepsze poczucie równowagi i ogólnie sprawniejszą kontrolę nad ruchami. W powyższym filmie reklamowym widać m.in. jak Optimus robi przysiady i przekłada jajka z ręki do ręki, nie rozbijając ich.

Inżynierowie skoncentrowali się też na redukcji masy – obniżyli ją o 10 kg bez utraty funkcjonalności. To osiągnięcie jest godne uwagi, zwłaszcza biorąc pod uwagę poziom skomplikowania maszyny. Choć Tesla nie ujawnia dokładnej wagi robota, plany wskazują, że ostateczna masa Optimusa generacji drugiej będzie wynosić około 57 kg przy wzroście około 173 cm.

Redukcja wagi jednak nie tylko nie wpłynęła negatywnie na stabilność robota, ale wręcz poprawiła ten parametr przy jednoczesnym zwiększeniu o 30% jego maksymalnej prędkości poruszania się. Optimus obecnie może także wykonywać takie manewry, które w poprzednich generacjach mogłyby skończyć się utratą równowagi i upadkiem.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.