Podatek od paliw kopalnych? Nowy komisarz UE walczy z kryzysem klimatycznym

Kandydat UE na komisarza ds. klimatu chce światowych podatków od paliw kopalnych — podaje "Financial Times". Pieniądze zebrane w ten sposób miałyby służyć w dalszej walce o poprawę sytuacji klimatycznej.

Podatek od paliw kopalnych? Nowy komisarz UE walczy z kryzysem klimatycznym

Jak informuje Financial Times, Wopke Hoekstra, były minister spraw zagranicznych Holandii nominowany przez UE na komisarza ds. klimatu, zaproponował ogólnoświatowe opodatkowanie paliw kopalnych, w tym paliw wykorzystywanych przez linie lotnicze i żeglugę, aby zapewnić pieniądze na fundusz pomagający krajom rozwijającym się cierpiącym z powodu zanieczyszczenia węglem. Nowy kandydat na komisarza ds. klimatu zaznaczył, że w najbliższym czasie spróbuje rozpocząć międzynarodowe rozmowy na ten temat.

Międzynarodowe przepisy zwalniają transport globalny z podatków paliwowych, chociaż akurat unijny system handlu uprawnieniami do emisji obejmuje lotnictwo i w przyszłym roku zostanie rozszerzony na żeglugę. Konsekwencją obłożenia linii lotniczych dodatkowym podatkiem może być wzrost cen biletów lotniczych. Podobnie z resztą sprawa może mieć się z żeglugą.

Nominacja Hoekstry z początku wywołała ostrą reakcję grup ekologów, a także lewicowych eurodeputowanych, którzy twierdzą, że brakuje mu odpowiedniego doświadczenia w promowaniu polityki klimatycznej. Polityk zapowiedział jednak, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby UE osiągnęła swój ambitny cel redukcji emisji o 55% do 2030 r. i neutralność klimatyczną do 2050 r. Obiecał m.in. zwiększenie emisji obligacji ekologicznych, nakazanie wycofywania paliw kopalnych objętych obniżkami, przyspieszenie prac nad unijną dyrektywą w sprawie opodatkowania energii i zwiększenie światowego poparcia dla podatku od paliw lotniczych.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.