17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
Dobra sytuacja polskiej branży e-commerce. Czemu ją zawdzięczamy?
Opublikowane niedawno wyniki raportu Technavio dotyczące rynku e-commerce w Polsce są bardzo optymistyczne. Jak dokładnie wygląda sytuacja i gdzie leżą najmocniejsze strony naszego kraju?
Polski rynek e-commerce nadal jest nienasycony i wciąż znajduje się w fazie rozwoju. Zdominował go duży, lokalny marketplace w postaci Allegro, ale światowi giganci wciąż próbują na nim zaistnieć – Amazon z niezłym skutkiem oraz Shopee – zupełnie bez powodzenia. Jednak to nie tylko najwięksi stanowią dziś o sile wzrostu polskiego handlu w sieci. Od czasu pandemii widzimy, że na masową skalę sprzedaż internetową rozpoczynają także sklepy stacjonarne i to właśnie ten czynnik będzie napędzać popyt na rynku e-commerce w Polsce w najbliższych latach - wynika z raportu Technavio.
Polskiemu rynkowi e-commerce ma także służyć położenie geograficzne, a rosnąca sprzedaż transgraniczna w sieci przyciąga dostawców do oferowania produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Potwierdzają to opublikowane w sierpniu dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Saldo międzynarodowych obrotów bieżących w czerwcu zamknęło się nadwyżką 2,4 miliarda euro. Polska uzyskała kolejny raz dodatni bilans w handlu towarami (miliard euro) oraz rekord w usługach (4,1 mld).
Według PIE dodatni bilans handlowy to kombinacja kilku czynników. Z jednej strony wartość eksportu towarów do strefy euro wzrosła o 4,5%. Równocześnie dynamicznie rozwija się handel z Ukrainą oraz pozostałymi państwami regionu. Wzrost w tej grupie wyniósł 27,4%. Optymizmem napawa też fakt, że europejska gospodarka łapie oddech.
"Intensywna konkurencja oparta na portfolio produktów, wielości firm i marek obecnych w sieci, ale też cenach, opcjach dostawy czy płatności to z jednej strony pewne ryzyko dla prowadzącego sklep, ale w połączeniu z rosnącym postępem technologicznym też jedyna droga do sukcesu i szansa. (...) Na dłuższą metę nie da się jednak samodzielnie walczyć z największymi marketplace’ami jak Amazon. Konkurować trzeba jakością, starać się o rozpoznawalność i sprzedawać produkty skierowane do starannie wybranych odbiorców, którzy wrócą do nas, o ile nie zawiodą się na pierwszych zakupach", podkreślają autorzy raportu.
Zagrożenia dla branży e-commerce
Wśród głównych zagrożeń analitycy wskazują globalne zakłócenia w łańcuchach dostaw, napięcia w handlu światowym, ryzyko recesji, a także rosnące koszty marketingu i logistyki. Jakie zatem płyną wnioski z omawianego powyżej raportu?
Według analityków Technavio najlepszym rozwiązaniem jest połączenie się w jeden większy hub, swego rodzaju fabrykę firm e-commerce. W ramach jednego przedsiębiorstwa i zoptymalizowanych procesów marketingowych, logistycznych, synergii kosztowych, można z pojedynczych projektów osiągać więcej niż gdyby realizowane były one przez osobne podmioty.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.