17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
Polscy aniołowie biznesu a "zimny" rynek start-upów. Raport COBIN Angels
Pomimo spadku liczby inwestycji i wartości środków lokowanych w startupach, aniołowie biznesu wierzą w sektor nowych technologii, wynika z nowego raportu Klubu Aniołów Biznesu COBIN Angels. Sytuacja gospodarcza sprawiła też, że co trzeci rodzimy inwestor dokładniej analizuje potencjalne ryzyko.
Ostatnie miesiące nie były dobrym okresem dla polskich aniołów biznesu. Jak wynika z najnowszego raportu Cobin AngelsJak inwestują najlepsi aniołowie biznesu w Polsce? Polski rynek inwestycji anielskich w 2022 roku, dominująca większość z nich zdecydowała się ulokować swój kapitał w nie więcej niż trzech startupach, a co piąty ankietowany inwestor nie zrealizował w tym okresie żadnej transakcji. Odsetek takich osób wzrósł w ciągu roku o 4%.
Eksperci podkreślają, że ochłodzenie na globalnym rynku VC było wynikiem ostrożności wobec dynamicznych zmian otoczenia gospodarczo-ekonomicznego: gwałtownego wzrostu stóp procentowych, spadków na giełdzie i ograniczenia w dostępności do kapitału. W Polsce dodatkowym czynnikiem hamującym wzrost wycen startupów okazała się luka w dostępności środków publicznych, wspierających inwestycje funduszy Venture Capital finansowanych ze środków publiczno-prywatnych. Ale wiele wskazuje na to, że ów negatywny trend ma się ku końcowi, bo aniołowie planują skorzystać z pojawiających się na rynku okazji inwestycyjnych.
Większy potencjał przetrwania
Według raportu COBIN Angels aż 36% ankietowanych prywatnych inwestorów z naszego kraju, szukających do swojego portfela młodych spółek technologicznych, przyznało, że wizja recesji zmusiła ich do znacznie wnikliwszych niż dotychczas analiz poprzedzających decyzję o alokacji kapitału.
Trudny rynek sprawił też, że inwestorzy zaczęli poszukiwać start-upów, które nie tylko wyróżniają się pod względem perspektyw wysokiego wzrostu, ale też charakteryzują się „wyższym potencjałem przetrwania” w trudnym otoczeniu biznesowym. Wahania na rynku miały również swoje odzwierciedlenie w wyborze sektorów, na jakich skupiali się inwestorzy. Najpopularniejszymi obszarami inwestycyjnymi były Enterprise software, Fintech, Żywność i Foodtech oraz Zielone technologie.
W porównaniu do zeszłorocznej edycji badania, lista ta uległa znaczącym zmianom. Schyłek pandemii w 2021 roku sprzyjał inwestycjom w Zdrowie oraz Fintech, podczas, gdy w okresie większej niepewności na rynku zyskały bardziej tradycyjne obszary jak Foodtech oraz rozwiązania prośrodowiskowe i prospołeczne.
Inwestycje społecznie zaangażowane
Zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju, coraz większe znaczenie w biznesie ma aspekt społeczny. Aż 82% wszystkich inwestycji miało charakter społecznie zaangażowanych, a spośród nich największą popularnością cieszyły się projekty z obszaru innowacji, przemysłu i infrastruktury, poprawy warunków pracy, odpowiedzialnej konsumpcji oraz zwalczania głodu.
I choć rodzimy rynek aniołów biznesu wciąż raczkuje, a zeszłoroczna globalna obniżka wycen spółek technologicznych tymczasowo zmniejszyła potencjał przyszłych zysków, to w ciągu ostatniego roku pojawiło się wielu debiutantów w roli aniołów.
– To ogromny potencjał do wykorzystania. Należy rozważyć wsparcie takich prywatnych inwestorów, podobnie jak to ma miejsce w innych krajach, poprzez rozwiązania systemowe [...] Aniołowie wnoszą ogromną wartość do naszego życia gospodarczego. Należy stymulować rozwój tego rynku – przekonuje dr hab. Piotr Wachowski, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.