17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
Polskie firmy napędzają inwestycje w innowacje w Europie Środkowo-Wschodniej
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) opublikował wyniki badania dotyczącego poziomu inwestycji w innowacje ze strony przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska okazała się w tym względzie wyraźnym liderem.
Liderzy inwestycyjni w Europie-Środkowo Wschodniej
Według raportu EBI Aktualizacja modelu biznesowego: czy firmy z Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) inwestują wystarczająco dużo? głównym celem inwestycyjnym przedsiębiorstw zlokalizowanych w regionie pozostaje wymiana zdolności produkcyjnych. Takie działania deklaruje aż 46% spółek – tyle samo co unijna średnia. Na dalszych miejscach znalazły się: zwiększenie zdolności produkcyjnych (25%) i innowacje (17%).
Na te ostatnie największą część swoich budżetów przeznaczają firmy z Polski (prawie 22%), Słowenii (18,7%) i Czech (17%). Znacznie mniej przedsiębiorstwa z Chorwacji i Słowacji (po około 10 proc.).
– Inwestycje przedsiębiorstw z Europy Środkowo-Wschodniej w innowacyjność produktów i usług są na wyższym poziomie niż średnia w UE. To pozytywny trend, który z pewnością zaowocuje dynamicznym rozwojem regionu, stworzy nowe miejsca pracy i zdecydowanie zwiększy naszą konkurencyjność na rynku międzynarodowym – podkreśliła w oświadczeniu prasowym wiceprezeska EBI Teresa Czerwińska.
Największe przeszkody inwestycyjne
Wśród największych barier utrudniających realizację inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej raport EBI wymienia natomiast niepewność polityczno-gospodarczą (87%), koszty energii (87%) i dostępność wykwalifikowanych pracowników (82%). Przy czym nie są to bolączki wyłącznie firm naszego regionu - podobnie prezentuje się średnia dla całej Unii Europejskiej.
Warto tu natomiast odnotować znaczącą różnicę w postrzeganiu transformacji energetycznej. Firmy działające w regionie EŚW są zaniepokojone kosztami działań ukierunkowanych na tzw. zeroemisyjność. To pokłosie dużego udziału paliw kopalnych w produkcji energii, a także energochłonnych metod produkcyjnych. Nic więc dziwnego, że odsetek firm w regionie, które uważają przejście na bardziej wymagające standardy klimatyczne za zagrożenie, jest wyższy, niż podmiotów postrzegających to w kategoriach szans (odpowiednio 36 i 18 proc). W całej Unii Europejskiej te proporcje rozłożone są niemal po połowie. Prawie 90 proc. firm zlokalizowanych w EŚW dąży z kolei do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, co odpowiada unijnej średniej.
Jak przyciągnąć inwestycje do kraju?
Eksperci zgodnie podkreślają, że inwestycje są motorem napędowym rozwoju gospodarczego i w interesie każdego państwa jest tworzenie takich warunków dla przedsiębiorców, by jak najwięcej z nich zdecydowało się na realizację swoich projektów.
– Ważne jest nie tylko to, aby regulacje były atrakcyjne dla inwestorów, czyli zawierały m.in. propozycje ulg i obniżek podatkowych bądź grantów na wsparcie inwestycji, lecz także stabilność i przewidywalność regulacji – podkreśla Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Dodaje, że prawo nie może podlegać nagłym, niespodziewanym zmianom, ponieważ może to całkowicie zmienić warunki prowadzenia działalności gospodarczej i sprawić, że dana inwestycja stanie się nieopłacalna. Jest to szczególnie istotne dla inwestorów krajowych, zazwyczaj dysponujących mniejszym kapitałem i zasobami organizacyjnymi od zagranicznych korporacji.
Dodatkowym czynnikiem, który przedsiębiorcy biorą dziś pod uwagę w kontekście inwestycji, są wspomniane już ceny energii elektrycznej oraz dostępność energii pochodzącej z zielonych, tj. odnawialnych źródeł. Przemysł produkujący głównie na eksport musi brać pod uwagę zarówno międzynarodowe wymogi regulacyjne, jak i oczekiwania swoich kontrahentów i klientów.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.