Polskie spółki coraz chętniej wybierają estoński CIT

W praktyce Estoński CIT to rozwiązanie, które w przypadku istotnej części podatników może pozwolić na całkowite wyeliminowanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego – w razie reinwestowania wypracowanych środków, a dla wielu może umożliwić uzyskanie atrakcyjnej, efektywnej stawki opodatkowania.

Polskie spółki coraz chętniej wybierają estoński CIT

W zeszłym roku prawie 7,5 tys. spółek wybrało tzw. estoński CIT. W porównaniu z 2021 r. nastąpił wzrost o blisko 1,4 tys. proc. Najwięcej podmiotów przyjęło to rozwiązanie w styczniu – w ub.r. ponad 5 tysięcy, a dokładnie rok wcześniej – poniżej 400. W 2022 roku podejmowały ten krok głównie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Eksperci uważają, że za wzrost odpowiada nowelizacja przepisów.

W obecnym kształcie Estoński CIT to interesująca alternatywa dla tradycyjnych zasad opodatkowania podatkiem dochodowym, w szczególności w kontekście wprowadzonych od 2022 r. nowych obciążeń dla przedsiębiorców.

W praktyce Estoński CIT to rozwiązanie, które w przypadku istotnej części podatników może pozwolić na całkowite wyeliminowanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego – w razie reinwestowania wypracowanych środków, a dla wielu może umożliwić uzyskanie atrakcyjnej efektywnej stawki opodatkowania przy zachowaniu bezpieczeństwa wynikającego z prowadzenia działalności w formie spółki posiadającej osobowość prawną. 

W rzeczywistości jest to alternatywny system opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Oznacza brak podatku dochodowego z tytułu prowadzonej działalności aż do momentu, w którym następuje wypłata zysku na rzecz wspólników. W rezultacie nie ma potrzeby kalkulacji dochodu do celów podatkowych, a w przypadku niedokonywania transferu do wspólników - nie ma obowiązku płacenia CIT. Z kolei w przypadku realizacji wypłaty zysku - efektywna stopa opodatkowania również będzie niższa niż w przypadku standardowego podwójnego opodatkowania CIT oraz PIT. 

Warto zaznaczyć, że z Estońskiego CIT-u mogą skorzystać zarówno spółki kapitałowe: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna, prosta spółka akcyjna, jak i spółki osobowe: spółka komandytowa oraz spółka komandytowo-akcyjna. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi regulacjami zniesione zostało stosowane do tej pory kryterium maksymalnych przychodów (100 mln PLN) oraz zniechęcający wielu podatników obowiązek realizowania inwestycji na określonym poziomie w okresie korzystania z tej formy opodatkowania.

Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek, daje wiele korzyści. To atrakcyjne rozwiązanie z trzech powodów: podatku nie płaci się aż do wypłaty zysku, stawki są niższe niż w klasycznym CIT i nie ma składki zdrowotnej, dlatego nie powinny dziwić liczby wymienione przez wiceministra finansów Artura Sobonia dla PAP: „Na koniec 2022 r. było 9 tys. firm na estońskim CIT, a na koniec czerwca 2023 r. - ok. 12,7 tys.” Warto pamiętać, że 12,7 tys. firm na ryczałcie od dochodów spółek to nadal tylko ok. 2 proc. wszystkich spółek.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.