Przegląd tygodnia 27.09 - 3.10: Kto w Europie pracuje najwięcej, kto może pracować mniej i kogo zastąpi AI?

Podczas gdy Polki i Polacy są w czołówce najdłużej pracujących nacji w Europie, nasi zachodni sąsiedzi Niemcy testują czterodniowy tydzień pracy. Nad całym rynkiem wciąż wisi zaś widmo AI, która może wymusić kolejne zmiany. Więcej na ten temat w kolejnym przeglądzie tygodnia Digitized.

Przegląd tygodnia 27.09 - 3.10: Kto w Europie pracuje najwięcej, kto może pracować mniej i kogo zastąpi AI?

Od Redakcji

W pracy spędzamy większość naszego życia - to stwierdzenie jest prawdziwe zwłaszcza w Polsce, gdzie według Eurostatu średni tydzień pracy wynosi ponad 40 godzin. Poza nami próg ten przekroczyły tylko trzy inne kraje: Grecja, Rumunia i Bułgaria. Reszta mieszkańców i mieszkanek Europy nie tylko poświęca wyraźnie mniej czasu na aktywności zawodowe, ale też dąży do jeszcze większej redukcji tych liczb. Np. Niemcy, którzy od końca września testują w części swoich firm czterodniowy tydzień pracy.

Obecnie zmiany w tym zakresie wydają się jednak nieuniknione. Ich katalizatorami są nowe unijne przepisy oraz upowszechnianie się nowych technologii na czele ze sztuczną inteligencją. Ta ostatnia w najbliższych latach dokona największej rewolucji na rynku pracy, ale najpewniej inaczej, niż się tego spodziewamy. Więcej na ten temat znajdziecie w sekcji "Redakcja Digitized poleca".

Zapraszamy!

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.