Przegląd tygodnia 27.09 - 3.10: Kto w Europie pracuje najwięcej, kto może pracować mniej i kogo zastąpi AI?

Podczas gdy Polki i Polacy są w czołówce najdłużej pracujących nacji w Europie, nasi zachodni sąsiedzi Niemcy testują czterodniowy tydzień pracy. Nad całym rynkiem wciąż wisi zaś widmo AI, która może wymusić kolejne zmiany. Więcej na ten temat w kolejnym przeglądzie tygodnia Digitized.

Przegląd tygodnia 27.09 - 3.10: Kto w Europie pracuje najwięcej, kto może pracować mniej i kogo zastąpi AI?

Od Redakcji

W pracy spędzamy większość naszego życia - to stwierdzenie jest prawdziwe zwłaszcza w Polsce, gdzie według Eurostatu średni tydzień pracy wynosi ponad 40 godzin. Poza nami próg ten przekroczyły tylko trzy inne kraje: Grecja, Rumunia i Bułgaria. Reszta mieszkańców i mieszkanek Europy nie tylko poświęca wyraźnie mniej czasu na aktywności zawodowe, ale też dąży do jeszcze większej redukcji tych liczb. Np. Niemcy, którzy od końca września testują w części swoich firm czterodniowy tydzień pracy.

Obecnie zmiany w tym zakresie wydają się jednak nieuniknione. Ich katalizatorami są nowe unijne przepisy oraz upowszechnianie się nowych technologii na czele ze sztuczną inteligencją. Ta ostatnia w najbliższych latach dokona największej rewolucji na rynku pracy, ale najpewniej inaczej, niż się tego spodziewamy. Więcej na ten temat znajdziecie w sekcji "Redakcja Digitized poleca".

Zapraszamy!

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.