Przegląd tygodnia 30.08-5.09: e-commerce pod lupą UOKiK; pierwszy urząd w UE nadzorujący AI

Wakacje bez dwóch zdań dobiegły końca. Widać to choćby po wzmożonych działaniach UOKiK-u, który na poważnie zabrał się za kontrolę gigantów e-commerce i reklamodawców w social mediach. Nie próżnowano także w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Chinach, ale o tym więcej w najnowszym przeglądzie tygodnia.

Przegląd tygodnia 30.08-5.09: e-commerce pod lupą UOKiK; pierwszy urząd w UE nadzorujący AI

Od Redakcji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ma ostatnio pełne ręce roboty. Instytucja nie tylko skontrolowała największe platformy e-commerce działające na terenie Polski pod kątem poprawności praktyk biznesowych związanych obowiązkami informacyjnymi, ale też nałożyła pierwsze kary za kryptoreklamę w mediach społecznościowych. Lepiej późno niż wcale, chciałoby się powiedzieć, wszak dokładniejsza kontrola działań gigantów technologicznych i influencerów to właściwy krok w stronę ochrony konsumentów i konsumentek w sieci.

Hiszpania z kolei woli dmuchać na zimne w przypadku AI. Kraj ten stał się właśnie pierwszym na terenie Unii Europejskiej, który powołał do życia państwowy organ kontrolujący sztuczną inteligencję. O ważnej roli nadzoru - tym razem ze strony prasy - przekonała się także Wielka Brytania. Dziennikarze Guardiana dotarli bowiem do maili brytyjskiego MSW, z których wynika, że urzędnicy resortu potajemnie lobbowali na rzecz prywatnej firmy dostarczającej "szpiegowskie" rozwiązania.

Sporo rewelacji jak na pierwsze powakacyjne dni. Więcej - w kolejnym przeglądzie tygodnia redakcji Digitized. Zapraszamy!

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.