Przegląd tygodnia 30.08-5.09: e-commerce pod lupą UOKiK; pierwszy urząd w UE nadzorujący AI

Wakacje bez dwóch zdań dobiegły końca. Widać to choćby po wzmożonych działaniach UOKiK-u, który na poważnie zabrał się za kontrolę gigantów e-commerce i reklamodawców w social mediach. Nie próżnowano także w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Chinach, ale o tym więcej w najnowszym przeglądzie tygodnia.

Przegląd tygodnia 30.08-5.09: e-commerce pod lupą UOKiK; pierwszy urząd w UE nadzorujący AI

Od Redakcji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ma ostatnio pełne ręce roboty. Instytucja nie tylko skontrolowała największe platformy e-commerce działające na terenie Polski pod kątem poprawności praktyk biznesowych związanych obowiązkami informacyjnymi, ale też nałożyła pierwsze kary za kryptoreklamę w mediach społecznościowych. Lepiej późno niż wcale, chciałoby się powiedzieć, wszak dokładniejsza kontrola działań gigantów technologicznych i influencerów to właściwy krok w stronę ochrony konsumentów i konsumentek w sieci.

Hiszpania z kolei woli dmuchać na zimne w przypadku AI. Kraj ten stał się właśnie pierwszym na terenie Unii Europejskiej, który powołał do życia państwowy organ kontrolujący sztuczną inteligencję. O ważnej roli nadzoru - tym razem ze strony prasy - przekonała się także Wielka Brytania. Dziennikarze Guardiana dotarli bowiem do maili brytyjskiego MSW, z których wynika, że urzędnicy resortu potajemnie lobbowali na rzecz prywatnej firmy dostarczającej "szpiegowskie" rozwiązania.

Sporo rewelacji jak na pierwsze powakacyjne dni. Więcej - w kolejnym przeglądzie tygodnia redakcji Digitized. Zapraszamy!

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.