SaaS – dobre praktyki w obszarze bezpieczeństwa danych

Przyglądamy się najpopularniejszym zagrożeniom związanym z narzędziami operującymi w modelu SaaS (Software as a Service) i podpowiadamy, jak ich unikać.

SaaS – dobre praktyki w obszarze bezpieczeństwa danych

SaaS – usługi chmurowe podstawą nowoczesnego biznesu

Zmiany na świecie napędzane gwałtownym rozwojem technologicznym w coraz większym stopniu wymuszają cyfrową transformację globalnego środowiska biznesowego. Obecnie digitalizacja działalności stała się nie tyle trendem, co wręcz koniecznością, pozwalającą firmom zachowywać w dłuższej perspektywie konkurencyjność na rynku. W tym kontekście nie może dziwić wzrost popularności rozwiązań typu SaaS (Software as a Service – oprogramowanie jako usługa), które dzięki swojej elastyczności i skalowalności stały się podstawą nowoczesnych operacji biznesowych.

Według definicji agencji Gartnera SaaS to model usług opierających się na chmurze obliczeniowej, który umożliwia odbiorcom zdalny dostęp do danych narzędzi z dowolnego urządzenia posiadającego odpowiednie oprogramowanie. Co istotne, odbiorcy mają bardzo ograniczoną kontrolę nad tymi aplikacjami – ich administrowaniem oraz nadzorem infrastruktury m.in. sieci, serwerów czy systemów operacyjnych zajmują się podmioty zewnętrze.

Obecnie na modelu SaaS opierają się niemal wszystkie podstawowe narzędzia wykorzystywane w pracy: poczty elektroniczne (np. Outlook, Gmail), cyfrowe dyski twarde (Dropbox, Google Drive), komunikatory (Slack, Teams), platformy do zarządzania projektami (Monday, Trello) i wiele innych.

Powszechność tego typu narzędzi potwierdzają też statystyki. Według raportu BetterCloud współczesne firmy korzystają średnio z osiemdziesięciu aplikacji typu SaaS, co stanowi 70% całego oprogramowania używanego w danej organizacji. Według prognoz do 2025 r. odsetek ten zwiększy się nawet do 85%. Jednocześnie w ciągu ostatnich siedmiu lat cała branża SaaS rozwinęła się o 500% i obecnie jest warta prawie 200 miliardów dolarów. Problem w tym, że równolegle do usług chmurowych rozwijają się także kolejne cyfrowe zagrożenia z nimi związane.

SaaS – najpopularniejsze zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem

Według raportu Annual SaaS Security Survey Report w ciągu ostatnich dwóch lat 55% badanych organizacji korzystających z narzędzi typu SaaS doświadczyło przypadków naruszenia danych. Jednocześnie 58% podmiotów szacuje, że ich obecne rozwiązania bezpieczeństwa obejmują jedynie połowę lub mniej aplikacji. 7% firm w ogóle nie posiada żadnego monitoringu zagrożeń.

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.