Etyczny, a co za tym idzie – skuteczny przetarg jest gwarantem bardziej efektywnego biznesu – przekonują w najnowszym spocie reklamowym przedstawiciele i przedstawicielki polskiej branży marketingowej. Jak nie przegrać w przetargowe bingo?
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Polska potrzebuje większych postępów w dziedzinie adaptacji AI w biznesie. Według najnowszego badania Cisco AI Readiness Index jedynie 6% polskich firm jest w pełni przygotowanych do wdrożenia i wykorzystania technologii opartych na sztucznej inteligencji. Na świecie odsetek ten wynosi 14%.
Polski sektor elektroniczny rośnie z roku na rok. "Rozwojowi sprzyja transformacja cyfrowa"
Jak donosi Polska Agencja Inwestycji i Handlu, wartość polskiego eksportu sektora elektronicznego wzrosła z 431,69 mln dolarów w 2012 roku do 510,90 mln dolarów w 2022 roku.
Jak donosi Polska Agencja Inwestycji i Handlu, wartość polskiego eksportu sektora elektronicznego wzrosła z 431,69 mln dolarów w 2012 roku do 510,90 mln dolarów w 2022 roku. Dane takie zawarte są w ukazującym się co kwartał raporcie PAIH opublikowanym na koniec czerwca.
Jak wynika z badań, w branży tej zatrudnionych jest w naszym kraju około 63 700 osób, w tym ponad 3460 producentów. Dostęp do dobrze wykształconych pracowników to jeden z najważniejszych atutów Polski. Dość powiedzieć, że w roku akademickim 2022/23 na co najmniej 27 kierunkach związanych z elektroniką na uczelniach w całej Polsce studiowało ponad 6900 studentów. Prognozowana dynamika obrotów na rynku elektroniki w Polsce waha się w granicach 4% (licząc rok do roku). Jak podaje PAIH, będzie to już czwarty rok wzrostu tego rynku w naszym kraju. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, rozwojowi sprzyja transformacja cyfrowa, rosnące wydatki na IT, rozwój technologii chmurowych, korzystne zmiany legislacyjne, rosnący dostęp do Internetu, jak również rosnący sektor BPO (Business Process Outsourcing), który w przypadku rynku elektroniki odgrywa istotną rolę.
Na początku tego roku amerykański producent chipów Intel ogłosił plany budowy nowej fabryki w Polsce. Projekt o wartości 20 miliardów złotych jest obecnie największą inwestycją zagraniczną w historii Polski i zapewni nam silną pozycję na tym rynku.
Nie ulega wątpliwości, że polski przemysł elektroniczny zyskuje coraz większe znaczenie na arenie międzynarodowej. Obecnie jest on reprezentowany przez wszystkie gałęzie branży – od dostawców EMS, producentów PCB, dystrybutorów komponentów, producentów i dystrybutorów sprzętu po zaawansowane technologicznie firmy inżynieryjne. Należy dodać, że Polska odgrywa również ważną rolę w rozwijającym się ekosystemie baterii w Europie. Więcej danych i opracowań znajdziecie na stronie PAIH: https://www.paih.gov.pl/sektory/elektroniczny
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Jak zmienił się świat po roku istnienia ChatGPT, co się dzieje w NCBR i dlaczego Meta ma (znowu) kłopoty z europejskim prawem dotyczącym prywatności? Zapraszamy na kolejny przegląd tygodnia redakcji Digitized.
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.