17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
Spadki inwestycji funduszy VC w Europie Środkowo-Wschodniej
Według najnowszego raportu Vestbee, platformy dla startupów, funduszy inwestycyjnych i akceleratorów, finansowanie venture capital w regionie CEE wyraźnie spadło w ostatnim kwartale 2023 r. Trend ten wpisał się tym samym w globalne spowolnienie inwestycji.
Według raportu VC Funding In CEE Report – 2Q 2023drugi kwartał 2023 roku okazał się dużym wyzwaniem dla startupów i funduszy VC z Europy Środkowo-Wschodniej.
– Można to przypisać różnym czynnikom, w tym zmieniającej się dynamice rynków, obawom o przyszłe możliwości pozyskiwania funduszy oraz niepewnemu otoczeniu makro – podkreśla Ewa Chronowska, CEO Vestbee i General Partner Next Road Ventures.
– Ponadto zauważalny udział w spowolnieniu w CEE odgrywa również mniejsza aktywność funduszy VC z udziałem kapitału publicznego oraz zachodnich VC. Pomimo okazjonalnych rund na zasadach zbliżonych do tych, które widzieliśmy w 2021 roku, rynek wyraźnie uległ ochłodzeniu i to pod każdym względem. Stan ten, odzwierciedla zmianę nastrojów inwestorów, którzy przyjmują bardziej ostrożne podejście do decyzji inwestycyjnych – dodaje Chronowska.
Drugi kwartał 2023 roku przyniósł znaczące spadki na rynku inwestycji VC także na całym świecie, gdzie w globalnej skali wartość ta spadła o 18% względem ubiegłego kwartału, a także aż o 49% w porównaniu z rokiem 2022. Jako główne przyczyny takiego stanu rzeczy wskazuje się: zwiększoną niepewność na rynkach finansowych, trudną sytuację gospodarczą i zmniejszony udział inwestorów zagranicznych w regionalnych rundach finansowania, a takżę ograniczoną dostępność funduszy publicznych oraz brak tzw. megarund finansowania.
– W danych za kolejne kwartały 2023 roku można oczekiwać utrzymującej się niepewności. Ale widzimy też spory potencjał wzrostu w obszarach AI, energetyki czy technologii klimatycznych. – dodaje Chronowska.
Wskazała także, że Polska, Estonia i Czechy były regionalnymi liderami pod względem liczby inwestycji. Na szczególną uwagę zasługują takie startupy jak ID.me, FounderBeam, FLOWX, Sunly i IP Fabric, gdyż to one otrzymały największy strumień inwestycyjny. Dodatkowo inwestorzy wykazywali zainteresowanie firmami z sektorów AI, cyberbezpieczeństwa, energii, oprogramowania, SaaS i analizy danych, co nie powinno dziwić, gdyż jest to zgodne z aktualnie obowiązującym trendami na całym świecie.
Wśród najbardziej aktywnych funduszy VC w minionym kwartale znalazły się Eleven Ventures, ZAKA VC, FIRSTPICK, Lighthouse Ventures, Gapminder VC oraz Presto Ventures.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.