Turbodoładowana AI. Wielka Brytania inwestuje w trzy nowe superkomputery

Wielka Brytania zapowiedziała, że do 2025 roku wybuduje trzy nowe superkomputery, dzięki czemu stanie się europejskim potentatem w tym obszarze. Maszyny powstaną dzięki środkom o wartości 1,1 mld USD i będą pracować w trzech miastach: w Bristolu, Cambridge i Edynburgu.

Turbodoładowana AI. Wielka Brytania inwestuje w trzy nowe superkomputery

„Granice modeli sztucznej inteligencji stają się wykładniczo potężniejsze” – stwierdził brytyjski premier Rishi Sunak we wpisie na platformie X i dodał:

„Dzięki inwestycji w superkomputery brytyjski talent naukowy otrzyma narzędzia potrzebne do zapewnienia bezpieczeństwa najbardziej zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji”.

Superkomputer pracujący w Cambride będzie nosić nazwę Dawn. System będzie się składać z serwerów Dell PowerEdge XE9640 i w jego skład wejdą intelowskie procesory Xeon czwartej generacji oraz akceleratory Intel Data Center GPU Max. Kolejny superkomputer zostanie oddany do użytku na Uniwersytecie w Edynburgu. Będzie to pierwszy eksaskalowy superkomputer pracujący w Wielkiej Brytanii, czyli taki, który wykonuje podczas jednej sekundy ponad kwintylion operacji. Temu superkomputerowi jego twórcy nie nadali jeszcze żadnej nazwy.

Trzeci superkomputer – Isambard-AI – zostanie oddany do eksploatacji już latem przyszłego roku i jego siedzibą będzie National Composites Center na Uniwersytecie w Bristolu. System będzie zawierać jednostki obliczeniowe Cray EX firmy HPE i jego sercem będzie ponad 5 tysięcy układów scalonych GH200 Grace Hopper. To chipy, które Nividia wprowadziła na rynek na początku tego roku. Są to układy pracujące tak szybko, że superkomputer będzie w stanie wykonywać podczas jednej sekundy ponad 200 biliardów obliczeń. Cały system będzie kosztować 273 mln dolarów. Szacuje się, że Cray EX będzie co najmniej 10 razy potężniejszy od obecnie najszybszego superkomputera pracującego w Wielkiej Brytanii.

Jak podaje Reuters, dwa nowe superkomputery, jeden w Cambridge i jeden w Bristolu, zapewnią naukowcom dostęp do zasobów ponad trzydziestokrotnie większych niż obecnie największe publiczne narzędzia obliczeniowe AI w Wielkiej Brytanii. Maszyny, które będą działać od lata przyszłego roku, będą wykorzystywane do analizowania zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji w celu testowania funkcji bezpieczeństwa, a także do dokonywania przełomowych odkryć w zakresie odkrywania leków i czystej energii – oznajmił brytyjski rząd.

W najbliższych latach finansowanie „zasobów badawczych nad sztuczną inteligencją” zostanie zwiększone ze stu do trzystu milionów funtów.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.