17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
Turbodoładowana AI. Wielka Brytania inwestuje w trzy nowe superkomputery
Wielka Brytania zapowiedziała, że do 2025 roku wybuduje trzy nowe superkomputery, dzięki czemu stanie się europejskim potentatem w tym obszarze. Maszyny powstaną dzięki środkom o wartości 1,1 mld USD i będą pracować w trzech miastach: w Bristolu, Cambridge i Edynburgu.
„Granice modeli sztucznej inteligencji stają się wykładniczo potężniejsze” – stwierdził brytyjski premier Rishi Sunak we wpisie na platformie X i dodał:
„Dzięki inwestycji w superkomputery brytyjski talent naukowy otrzyma narzędzia potrzebne do zapewnienia bezpieczeństwa najbardziej zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji”.
Superkomputer pracujący w Cambride będzie nosić nazwę Dawn. System będzie się składać z serwerów Dell PowerEdge XE9640 i w jego skład wejdą intelowskie procesory Xeon czwartej generacji oraz akceleratory Intel Data Center GPU Max. Kolejny superkomputer zostanie oddany do użytku na Uniwersytecie w Edynburgu. Będzie to pierwszy eksaskalowy superkomputer pracujący w Wielkiej Brytanii, czyli taki, który wykonuje podczas jednej sekundy ponad kwintylion operacji. Temu superkomputerowi jego twórcy nie nadali jeszcze żadnej nazwy.
Trzeci superkomputer – Isambard-AI – zostanie oddany do eksploatacji już latem przyszłego roku i jego siedzibą będzie National Composites Center na Uniwersytecie w Bristolu. System będzie zawierać jednostki obliczeniowe Cray EX firmy HPE i jego sercem będzie ponad 5 tysięcy układów scalonych GH200 Grace Hopper. To chipy, które Nividia wprowadziła na rynek na początku tego roku. Są to układy pracujące tak szybko, że superkomputer będzie w stanie wykonywać podczas jednej sekundy ponad200 biliardów obliczeń. Cały system będzie kosztować 273 mln dolarów. Szacuje się, że Cray EX będzie co najmniej 10 razy potężniejszy od obecnie najszybszego superkomputera pracującego w Wielkiej Brytanii.
Jak podaje Reuters, dwa nowe superkomputery, jeden w Cambridge i jeden w Bristolu, zapewnią naukowcom dostęp do zasobów ponad trzydziestokrotnie większych niż obecnie największe publiczne narzędzia obliczeniowe AI w Wielkiej Brytanii. Maszyny, które będą działać od lata przyszłego roku, będą wykorzystywane do analizowania zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji w celu testowania funkcji bezpieczeństwa, a także do dokonywania przełomowych odkryć w zakresie odkrywania leków i czystej energii – oznajmił brytyjski rząd.
W najbliższych latach finansowanie „zasobów badawczych nad sztuczną inteligencją” zostanie zwiększone ze stu do trzystu milionów funtów.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.