Etyczny, a co za tym idzie – skuteczny przetarg jest gwarantem bardziej efektywnego biznesu – przekonują w najnowszym spocie reklamowym przedstawiciele i przedstawicielki polskiej branży marketingowej. Jak nie przegrać w przetargowe bingo?
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Polska potrzebuje większych postępów w dziedzinie adaptacji AI w biznesie. Według najnowszego badania Cisco AI Readiness Index jedynie 6% polskich firm jest w pełni przygotowanych do wdrożenia i wykorzystania technologii opartych na sztucznej inteligencji. Na świecie odsetek ten wynosi 14%.
USA uszczelniają sankcje wobec Chin. Dostawy chipów AI ograniczone
Amerykanie planują uszczelnienie embarga nałożonego na chińskich producentów. Nowe sankcje mają uniemożliwić dostawcom obchodzenie zakazów sprzedaży technologii z USA.
Stany Zjednoczone podejmą kolejne kroki, które mają uniemożliwić amerykańskim producentom układów scalonych sprzedaż półprzewodników do Chin – podała agencja Reutersa, powołując się na własne źródła w administracji prezydenta Bidena. Firmom z USA trudniej będzie omijać zakazy dostaw technologii do Chin.
Pierwsze sankcje na chińskie firmy zostały nałożone w 2019 roku. Od tego czasu Amerykanie dokonywali kolejnych uszczelnień na swojej czarnej liście, dodając nowe firmy czy wprowadzając dalsze ograniczenia. Teraz szykują nowe i według Reutersa zostaną one nałożone już w połowie października 2023 r. Jak podaje agencja, w nowym pakiecie ograniczeń USA chcą rozszerzyć zakaz eksportu chipów AI, a także sprzętu, który pozwala na wytwarzanie własnych układów. Nowe obostrzenia mają objąć te technologie, które dotąd pod względem parametrów znajdowały poniżej limitów embarga, ale były do nich zbliżone.
Chipy AI, o których mowa, to układy projektowane dla systemów sztucznej inteligencji i chatbotów. Według Reutersa nowe sankcje nie będą jednak dotyczyć produktów konsumenckich jak laptopy czy smartfony, ale amerykańscy dostawcy będą musieli zgłaszać do Departamentu Handlu każdą dostawę układów o dużej mocy.
Amerykanie już w zeszłym roku zaczęli nakładać ograniczenia w dostawach chipów AI. Firmie Nvidia uniemożliwiono dostawę dwóch takich układów do chińskiego odbiorcy, który dzięki nim mógłby opracować własne chatboty i centra danych AI. W odpowiedzi, z myślą o rynku chińskim, Nvidia stworzyła procesory A800 i H800 o obniżonych parametrach technicznych, które mieszczą się w limitach. Jak się jednak okazuje, po zmianie pewnych parametrów w zadaniach AI jednostki te dostarczają tyle samo mocy, co objęte embargiem układy A100 i H100.
Nowe sankcje mogą zapobiec takim sytuacjom. Limity mają być ustalane według nowych kryteriów i będą uwzględniały przyszły rozwój technologii. Rząd USA będzie też decydował w każdym przypadku, czy kontrakty na dostawy do Chin nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Nowe obostrzenia mają także uniemożliwić chińskim firmom dostęp do amerykańskich technologii za pośrednictwem spółek zlokalizowanych poza Chinami.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Jak zmienił się świat po roku istnienia ChatGPT, co się dzieje w NCBR i dlaczego Meta ma (znowu) kłopoty z europejskim prawem dotyczącym prywatności? Zapraszamy na kolejny przegląd tygodnia redakcji Digitized.
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.