Worldcoin. Twórca ChatGPT oferuje kryptowalutę w zamian za skan siatkówki oka

Według Sama Altmana, szefa OpenAI, celem projektu Worldcoin jest stworzenie narzędzia do odróżniania ludzi od AI w sieci. Inicjatywa opisywana jest jednak jako „dystopijna” i wzbudza kontrowersje w środowiskach naukowych i pośród organizacji pozarządowych.

Worldcoin. Twórca ChatGPT oferuje kryptowalutę w zamian za skan siatkówki oka

Worldcoin – tokeny nowej kryptowaluty za dane biometryczne

Sam Altman, szef OpenAI i współtwórca ChatGPT, zaprasza cały świat do swojej nowej inicjatywy o nazwie Worldcoin. W jej ramach użytkownicy i użytkowniczki mogą uzyskać wstęp do „nowej sieci tożsamościowej i finansowej należącej do wszystkich ludzi” oraz otrzymać 25 tokenów nowo powstałej kryptowaluty Worldcoin. I to wszystko, jak przekonuje Altman w oświadczeniu prasowym, „po prostu za fakt bycia człowiekiem”.

Brzmi utopijnie, choć krytycy nowych technologii mają na ten temat zgoła przeciwne zdanie. Ceną za przynależność do sieci Worldcoin jest bowiem przekazanie firmie swoich danych biometrycznych w postaci skanu siatkówki oka. Te gromadzone są oficjalnie od 24 lipca 2023 r. za pośrednictwem srebrnych urządzeń w kształcie kuli o nazwie The Orb, które sprawdzają, czy w bazie danych nie figuruje już ten sam skan oraz weryfikują „człowieczeństwo” danej osoby.

The Orb, fot. Worldcoin, materiały prasowe

Aktualnie urządzenia pojawiły się tylko w krajach, w których prawo zezwala na podobne działania. Usługa nie jest dostępna np. w USA ze względu na zaostrzone regulacje rynku kryptowalutowego. Mimo to według przedstawicieli Worldcoina do projektu dołączyło już około 2 mln osób z 33 krajów świata, głównie z Wielkiej Brytanii, ale też z Indii, Japonii i krajów południowej Afryki.

– Wierzymy, że Worldcoin może drastycznie zwiększyć ludzkie możliwości ekonomiczne, wprowadzić na masową skalę niezawodne narzędzie do odróżniania prawdziwych osób od sztucznej inteligencji oraz wesprzeć globalne procesy demokratyczne. Może też wskazać ścieżkę do wprowadzenia finansowanego przez sztuczną inteligencję bezwarunkowego dochodu podstawowego (Universal Basic Income, UBI – red.) – czytamy w oświadczeniu założycieli Worldcoina Sama Altmana i Aleksa Blanii.

Koncepcja UBI zakłada, że wszyscy ludzie na świecie otrzymują określoną kwotę pieniędzy niezależnie od tego, czy są aktywni zawodowo czy nie. Altman i Blania nie precyzują jednak, w jaki sposób cel ten miałby zostać osiągnięty. Na ten moment ograniczają się jedynie do informacji, że za skan siatkówki oka użytkownicy i użytkowniczki otrzymają również coś na kształt cyfrowego paszportu opartego na zdecentralizowanym i zorientowanym na prywatność protokole World ID.

Cyfrowy paszport World ID, fot. Worldcoin, materiały prasowe
– Dzięki temu możesz udowodnić, że jesteś prawdziwą i wyjątkową osobą online, zachowując przy tym całkowitą prywatność – piszą w oświadczeniu.

Worldcoin – czarny rynek danych biometrycznych

Zapewnienia przedstawicieli Worldcoina nie uspokajają jednak krytyków. Magazyn MIT Technology Review w swoim raporcie zwrócił uwagę na niemal natychmiastowy wysyp czarnorynkowych ofert zakupu danych biometrycznych m.in. na grupach w serwisie Telegram. Wskazuje się także na wysokie ryzyko eksploatacji danych osób z krajów rozwijających się, gdzie ochrona instytucjonalna jest najsłabsza, a świadomość technologiczna – niska.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.