Dodatkowa wypłata za nadgodziny przy niepełnym etacie. Przełomowy wyrok TSUE

Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych powinno uwzględniać wymiar czasu pracy pracownika - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Co to oznacza dla polskich pracodawców?

Dodatkowa wypłata za nadgodziny przy niepełnym etacie. Przełomowy wyrok TSUE

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczy sprawy niemieckiego pilota Lufthansy zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzinowym - na 9/10 etatu. W ramach zawartego kontraktu mężczyźnie przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny, jeżeli w ciągu miesiąca wykona określoną liczbę godzin czynności lotniczych i przekroczy progi określone w umowie. Problem w tym, że identyczne progi godzinowe obowiązują także pilotów pracujących na pełen etat. Mężczyzna rozpoczął w tej sprawie proces sądowy z pracodawcą.

Niemiecki federalny sąd pracy rozpatrujący spór zwrócił się z prośbą o opinię do Trybunału Sprawiedliwości UE, by ustalić czy lokalne przepisy rzeczywiście prowadzą do dyskryminacji. Trybunał w swoim orzeczeniu zdecydował na korzyść pilota.

"Identyczne progi powodują, że piloci zatrudnieni w niepełnym wymiarze, którzy chcą uzyskać dodatkowe wynagrodzenie, muszą godzinowo pracować dłużej niż piloci zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy" – czytamy w orzeczeniu TSUE.

Co wyrok TSUE oznacza dla Polski?

Polski kodeks pracy przewiduje, że kwestia dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny przy niepełnym wymiarze zatrudnienia regulowana jest umową między pracownikiem a pracodawcą. Jeśli jednak strony nie ustalą tego na etapie zawierania umowy, dodatkowe pieniądze przysługują zatrudnionemu dopiero po przekroczeniu ośmiu godzin pracy w danym dniu.

– Nasze przepisy w tym względzie nie są sprawiedliwe, stawiają w gorszej sytuacji zatrudnionych na niepełny etat. Wspomniany wyrok to sygnał do poprawienia tych regulacji – wskazuje w rozmowie z Business Insiderem dr Maciej Chakowski, partner zarządzający w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek.

Nagłośnienie orzecznictwa TSUE może także dodatkowo prowadzić do kolejnych przypadków dochodzenia roszczeń. Pracodawcy muszą więc liczyć się z tym, że będą się do nich zgłaszać pracownicy powołujący się na omawiany wyrok i żądający wypłaty dodatków za pracę "po godzinach". Należne wynagrodzenie można dochodzić nawet za trzy lata wstecz.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.