Zwolnienia w Stack Overflow, Amazonie, Google. Powód: generatywna AI

Zmniejszenie liczby pracowników jest bezpośrednio związane z coraz większą popularnością generatywnych asystentów opartych na sztucznej inteligencji od firm takich jak Microsoft, AWS, Google i IBM, jak wykazało badanie przeprowadzone przez Cornell University.

Zwolnienia w Stack Overflow, Amazonie, Google. Powód: generatywna AI

Stack Overflow, portal z pytaniami i odpowiedziami dla programistów, zwalnia prawie jedną trzecią swoich pracowników. Zastąpią ich programy oparte na generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak Microsoft Copilot, Amazon CodeWhisperer i Google Bard.

– W tym roku podjęliśmy wiele kroków, aby wydawać mniej. Zmiany były wprowadzane z myślą o zminimalizowaniu wpływu na życie naszych pracowników. Niestety, zmiany te nie były wystarczające i podjęliśmy niezwykle trudną decyzję o zmniejszeniu zatrudnienia w firmie o około 28% – napisał w oficjalnym komunikacie dyrektor generalny firmy Prashanth Chandrasekar.

Redukcje, które objęły zespoły zajmujące się wejściami na rynek i wsparciem, były wynikiem strategii firmy polegającej na skupieniu się na swoich produktach i dążeniu do rentowności, zwłaszcza w czasach, gdy warunki makroekonomiczne są niepewne, dodał Chandrasekar. Stack Overflow zrestrukturyzował również pozostałą kadrę, aby zwiększyć ofertę Overflow AI, która wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję do odpowiadania na pytania programistów.

Podczas gdy Chandrasekar obwiniał za zwolnienia warunki makroekonomiczne, badanie przeprowadzone przez Cornell University wykazało, że redukcja zatrudnienia może być bezpośrednio związana ze zwiększającą się popularnością asystentów generatywnej sztucznej inteligencji.

„Wyniki sugerują, że coraz więcej użytkowników adaptuje duże modele językowe, aby odpowiadać na pytania społeczności i są one lepszymi substytutami Stack Overflow dla języków, dla których mają więcej danych szkoleniowych”, napisali autorzy badania.

Chociaż autorzy zwrócili uwagę na lepszą wydajność generatywnych asystentów opartych na AI, wskazali również, że powszechne przyjęcie takich narzędzi może spowodować odejście od publicznej wymiany informacji w sieci.

Zwalnia jednak nie tylko Stack Overflow. W tym roku na podobne kroki zdecydowali się także inni giganci technologiczni tacy jak Amazon, Meta, Google oraz Microsoft. Według danych zebranych przez Layoffs.fyi, internetową platformę śledzącą zatrudnienie w sektorze tech, ponad tysiąc firm technologicznych zwolniło w tym roku około ponad 243 tys. pracowników. W zeszłym roku było to nieco ponad 164 tysiące.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.