Etyczny, a co za tym idzie – skuteczny przetarg jest gwarantem bardziej efektywnego biznesu – przekonują w najnowszym spocie reklamowym przedstawiciele i przedstawicielki polskiej branży marketingowej. Jak nie przegrać w przetargowe bingo?
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Polska potrzebuje większych postępów w dziedzinie adaptacji AI w biznesie. Według najnowszego badania Cisco AI Readiness Index jedynie 6% polskich firm jest w pełni przygotowanych do wdrożenia i wykorzystania technologii opartych na sztucznej inteligencji. Na świecie odsetek ten wynosi 14%.
Zwolnienia w Stack Overflow, Amazonie, Google. Powód: generatywna AI
Zmniejszenie liczby pracowników jest bezpośrednio związane z coraz większą popularnością generatywnych asystentów opartych na sztucznej inteligencji od firm takich jak Microsoft, AWS, Google i IBM, jak wykazało badanie przeprowadzone przez Cornell University.
Stack Overflow, portal z pytaniami i odpowiedziami dla programistów, zwalnia prawie jedną trzecią swoich pracowników. Zastąpią ich programy oparte na generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak Microsoft Copilot, Amazon CodeWhisperer i Google Bard.
– W tym roku podjęliśmy wiele kroków, aby wydawać mniej. Zmiany były wprowadzane z myślą o zminimalizowaniu wpływu na życie naszych pracowników. Niestety, zmiany te nie były wystarczające i podjęliśmy niezwykle trudną decyzję o zmniejszeniu zatrudnienia w firmie o około 28% – napisał w oficjalnym komunikacie dyrektor generalny firmy Prashanth Chandrasekar.
Redukcje, które objęły zespoły zajmujące się wejściami na rynek i wsparciem, były wynikiem strategii firmy polegającej na skupieniu się na swoich produktach i dążeniu do rentowności, zwłaszcza w czasach, gdy warunki makroekonomiczne są niepewne, dodał Chandrasekar. Stack Overflow zrestrukturyzował również pozostałą kadrę, aby zwiększyć ofertę Overflow AI, która wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję do odpowiadania na pytania programistów.
Podczas gdy Chandrasekar obwiniał za zwolnienia warunki makroekonomiczne, badanie przeprowadzone przez Cornell University wykazało, że redukcja zatrudnienia może być bezpośrednio związana ze zwiększającą się popularnością asystentów generatywnej sztucznej inteligencji.
„Wyniki sugerują, że coraz więcej użytkowników adaptuje duże modele językowe, aby odpowiadać na pytania społeczności i są one lepszymi substytutami Stack Overflow dla języków, dla których mają więcej danych szkoleniowych”, napisali autorzy badania.
Chociaż autorzy zwrócili uwagę na lepszą wydajność generatywnych asystentów opartych na AI, wskazali również, że powszechne przyjęcie takich narzędzi może spowodować odejście od publicznej wymiany informacji w sieci.
Zwalnia jednak nie tylko Stack Overflow. W tym roku na podobne kroki zdecydowali się także inni giganci technologiczni tacy jak Amazon, Meta, Google oraz Microsoft. Według danych zebranych przez Layoffs.fyi, internetową platformę śledzącą zatrudnienie w sektorze tech, ponad tysiąc firm technologicznych zwolniło w tym roku około ponad 243 tys. pracowników. W zeszłym roku było to nieco ponad 164 tysiące.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Jak zmienił się świat po roku istnienia ChatGPT, co się dzieje w NCBR i dlaczego Meta ma (znowu) kłopoty z europejskim prawem dotyczącym prywatności? Zapraszamy na kolejny przegląd tygodnia redakcji Digitized.
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.