9 mln złotych na inteligentnego asystenta głosowego dla personelu medycznego

Celem projektu naukowców z AGH i startupu Proassist jest optymalizacja czasu pracy wysoko wykwalifikowanych medyków i zwolnienie ich z obowiązków pochłaniających lwią część każdego dnia pracy, kosztem kontaktu z pacjentem. Rewolucja w branży medycznej?

9 mln złotych na inteligentnego asystenta głosowego dla personelu medycznego

W ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju INFOSTRATEG, realizowanego na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, grant w wysokości 9 mln złotych zostanie przeznaczony na stworzenie opartego na AI narzędzia wspierającego medyków.

To wspólny projekt naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo - Hutniczej i startupu Proassist. Podstawowe obowiązki wirtualnego asystenta to m.in. wystawianie e-skierowań, e-recept i zwolnień lekarskich. Celem jest optymalizacja czasu pracy wysoko wykwalifikowanych medyków i zwolnienie ich z obowiązków związanych z prowadzeniem szczegółowej dokumentacji, pochłaniających lwią część każdego dnia pracy, kosztem kontaktu z pacjentem. Może to doprowadzić do skrócenia czasu samej wizyty i konsultacji, co pośrednio wpłynie na skrócenie także czasu oczekiwania na spotkanie ze specjalistą.

W założeniu lekarze będą nagrywali swój głos w trakcie wizyt i konsultacji z prawdziwymi pacjentami. Te nagrania posłużą do utworzenia bazy danych. Im większa baza, tym lepsze i precyzyjniejsze narzędzie uda się stworzyć. Wiedza i doświadczenie medyków rejestrowane w tym procesie staną się cennym zasobem, umożliwiającym dostosowanie asystenta głosowego do konkretnych przypadków.

"Naszym celem jest ułatwienie i usprawnienie pracy lekarza poprzez konwersję wypowiedzi lekarza na tekst, a następnie automatyczne wyodrębnienie pożądanych informacji i odpowiednie uzupełnienie formularzy elektronicznej dokumentacji medycznej" - poinformował po ogłoszeniu wyników konkursu prof. Konrad Kowalczyk z Instytutu Elektroniki.

Nad projektem pracuje około 10 osób powiązanych z Zespołem Przetwarzania Sygnałów Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH, od lat zajmującego się przetwarzaniem i analizą mowy. W tym konkretnym projekcie wyzwaniem jest opracowanie generycznego systemu głosowego zawierającego moduły automatycznego rozpoznawania mowy i przetwarzania języka naturalnego obsługujące zdefiniowane na podstawie tworzonej bazy danych scenariusze użycia. Profesora Kowalczyka wspierać będą m.in. dr inż. Stanisław Kasprzak i dr inż. Marcin Witkowski.

Kierownik projektu po stronie Proassist i jego CEO, Jacek Piaseczyński, kreśli pełne rozmachu plany: " Chcemy zrewolucjonizować polską służbę zdrowia i rozpowszechnić nowe technologie w medycynie tak, aby korzystał z nich w swoim gabinecie każdy lekarz".

Zespół złożony z naukowców i przedsiębiorców ma na realizację tych ambitnych założeń trzy lata i łącznie około 11 mln złotych.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.