17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
9 mln złotych na inteligentnego asystenta głosowego dla personelu medycznego
Celem projektu naukowców z AGH i startupu Proassist jest optymalizacja czasu pracy wysoko wykwalifikowanych medyków i zwolnienie ich z obowiązków pochłaniających lwią część każdego dnia pracy, kosztem kontaktu z pacjentem. Rewolucja w branży medycznej?
W ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju INFOSTRATEG, realizowanego na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, grant w wysokości 9 mln złotych zostanie przeznaczony na stworzenie opartego na AI narzędzia wspierającego medyków.
To wspólny projekt naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo - Hutniczej i startupu Proassist. Podstawowe obowiązki wirtualnego asystenta to m.in. wystawianie e-skierowań, e-recept i zwolnień lekarskich. Celem jest optymalizacja czasu pracy wysoko wykwalifikowanych medyków i zwolnienie ich z obowiązków związanych z prowadzeniem szczegółowej dokumentacji, pochłaniających lwią część każdego dnia pracy, kosztem kontaktu z pacjentem. Może to doprowadzić do skrócenia czasu samej wizyty i konsultacji, co pośrednio wpłynie na skrócenie także czasu oczekiwania na spotkanie ze specjalistą.
W założeniu lekarze będą nagrywali swój głos w trakcie wizyt i konsultacji z prawdziwymi pacjentami. Te nagrania posłużą do utworzenia bazy danych. Im większa baza, tym lepsze i precyzyjniejsze narzędzie uda się stworzyć. Wiedza i doświadczenie medyków rejestrowane w tym procesie staną się cennym zasobem, umożliwiającym dostosowanie asystenta głosowego do konkretnych przypadków.
"Naszym celem jest ułatwienie i usprawnienie pracy lekarza poprzez konwersję wypowiedzi lekarza na tekst, a następnie automatyczne wyodrębnienie pożądanych informacji i odpowiednie uzupełnienie formularzy elektronicznej dokumentacji medycznej" - poinformował po ogłoszeniu wyników konkursu prof. Konrad Kowalczyk z Instytutu Elektroniki.
Nad projektem pracuje około 10 osób powiązanych z Zespołem Przetwarzania Sygnałów Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH, od lat zajmującego się przetwarzaniem i analizą mowy. W tym konkretnym projekcie wyzwaniem jest opracowanie generycznego systemu głosowego zawierającego moduły automatycznego rozpoznawania mowy i przetwarzania języka naturalnego obsługujące zdefiniowane na podstawie tworzonej bazy danych scenariusze użycia. Profesora Kowalczyka wspierać będą m.in. dr inż. Stanisław Kasprzak i dr inż. Marcin Witkowski.
Kierownik projektu po stronie Proassist i jego CEO, Jacek Piaseczyński, kreśli pełne rozmachu plany: " Chcemy zrewolucjonizować polską służbę zdrowia i rozpowszechnić nowe technologie w medycynie tak, aby korzystał z nich w swoim gabinecie każdy lekarz".
Zespół złożony z naukowców i przedsiębiorców ma na realizację tych ambitnych założeń trzy lata i łącznie około 11 mln złotych.
Dziennikarka, producentka, mama. Interesuje ją wszystko, a aktualnie najbardziej to, jak nowe technologie wpłyną na ludzkość. I co się wtedy stanie z człowieczeństwem.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.