Etyczny, a co za tym idzie – skuteczny przetarg jest gwarantem bardziej efektywnego biznesu – przekonują w najnowszym spocie reklamowym przedstawiciele i przedstawicielki polskiej branży marketingowej. Jak nie przegrać w przetargowe bingo?
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Polska potrzebuje większych postępów w dziedzinie adaptacji AI w biznesie. Według najnowszego badania Cisco AI Readiness Index jedynie 6% polskich firm jest w pełni przygotowanych do wdrożenia i wykorzystania technologii opartych na sztucznej inteligencji. Na świecie odsetek ten wynosi 14%.
Amazon ogranicza liczbę publikacji w Kindle. Wszystko przez AI
Amazon wprowadził zmiany w polityce publikacji książek w serwisie Kindle Direct Publishing, oferującym druk na życzenie. Autorzy i wydawcy mogą teraz udostępniać do 3 książek dziennie, choć do tej pory nie było żadnych ograniczeń. Wszystko przez literaturę binarną i chatboty.
Wolumen literatury generowanej przez roboty to plaga na platformie Kindle Direct Publishing. Amazon już dziś oferuje setki książek, gdzie ChatGPT wymieniony jest jako autor lub współautor, a liczba ta z pewnością urośnie. Ogłoszenie o limicie zostało wydane tydzień po tym, jak Amazon wprowadził wymóg informowania o tym, że dana treść została wygenerowana przez sztuczną inteligencję lub przy jej wsparciu np. w korekcie.
"Odrzucimy lub usuniemy treść, która nie będzie zgodna z tymi wytycznymi, i natychmiast zbadamy wszelkie zgłoszenia potencjalnych niezgodności" - czytamy w nowych wytycznych firmy.
Niektóre źródła podają, że gigant e-commerce kontroluje nawet 80% rynku e-booków, co oznacza, że duża liczba czytelników może nieświadomie nabyć dzieło generowane komputerowo, a jest z czego wybierać.
Tylko narzędzie czy ghostwriter?
Tylko w lutym na Kindle Direct Publishing pojawiło się 200 tys. książek stworzonych przez ChatGPT. Liczba pisarzy korzystających z AI rośnie w oszałamiającym tempie. Czy powinniśmy ich potępiać?
W niedawnej rozmowie z agencją Reuters Mary Rasenberger, szefowa Amerykańskiej Gildii Pisarzy, podkreśliła, że narzędzie to może sprawić, że pisarstwo przestanie być rzemiosłem i zmieni się w towar. Co prawda o maszynie tworzącej sztukę marzył nawet Lem, ale na szybką karierę pisarza i zarobek w self-publishingu czekało jak widać tysiące. Jak Amazon sprawdzi, co jest dziełem, a co tylko “towarem”, co jest ludzkie. a co dziełem bota?
Open AI w swoim FAQ mówi wprost, że nie istnieją narzędzia, które potrafią wytropić i bez wątpliwości wykazać ingerencję AI w tekście. Chociaż niektórzy (w tym OpenAI) udostępnili narzędzia, które twierdzą, że potrafią wykrywać treści generowane przez AI, żadne z tych narzędzi nie udowodniło skutecznego i niezawodnego rozróżniania treści wygenerowanych przez AI od treści wygenerowanych przez ludzi.
Dokumentalistka i redaktorka telewizyjnych formatów. Praktyk mediów cyfrowych i algorytmów w technologii filmowej. Po latach w świecie audiowizualnym wraca do dziennikarstwa - w nowej, cyfrowej odsłonie.
Miłośniczka sztuki, szczególnie sztuki przetrwania.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Jak zmienił się świat po roku istnienia ChatGPT, co się dzieje w NCBR i dlaczego Meta ma (znowu) kłopoty z europejskim prawem dotyczącym prywatności? Zapraszamy na kolejny przegląd tygodnia redakcji Digitized.
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.