Etyczny, a co za tym idzie – skuteczny przetarg jest gwarantem bardziej efektywnego biznesu – przekonują w najnowszym spocie reklamowym przedstawiciele i przedstawicielki polskiej branży marketingowej. Jak nie przegrać w przetargowe bingo?
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Polska potrzebuje większych postępów w dziedzinie adaptacji AI w biznesie. Według najnowszego badania Cisco AI Readiness Index jedynie 6% polskich firm jest w pełni przygotowanych do wdrożenia i wykorzystania technologii opartych na sztucznej inteligencji. Na świecie odsetek ten wynosi 14%.
ChatGPT doczekał się groźnego odpowiednika. Czym jest WormGPT?
Bez ochrony i cenzury, którym podlega ChatGPT, WormGPT może służyć do przeprowadzania ataków cybernetycznych na niespotykaną wcześniej skalę. Może się także okazać świetnym narzędziem do produkowania fałszywych informacji.
Na rynku pojawił się nowy gracz: WormGPT. Stworzony przez hakerów na bazie otwarto-źródłowego LLM GPT-J z 2021 roku zaprogramowany został do generowania złośliwego oprogramowania i szablonów maili phishingowych. Jego działanie opiera się na modelu przyjętym przy budowie ChatGPT: przyjmuje zapytania a następnie generuje to, o co zostało zapytane, od streszczeń do kodu. Brakującym elementem jest tu etyka. W teście przeprowadzonym przez SlashNext, organizację zajmującą się obszarem cyberbezpieczeństwa, instruktorzy zlecili temu „zdegenerowanemu” LLM-owi zadanie stworzenia fałszywego e-maila phishingowego, czyli przeprowadzenie ataku typu BEC (Business Email Compromise). WormGPT doskonale poradził sobie z tym zadaniem, wykazując się strategicznym sprytem i dowodząc swego potencjału w zakresie przeprowadzania zaawansowanych ataków phishingowych i BEC.
Bez ochrony i cenzury, którym podlega ChatGPT, WormGPT może służyć do przeprowadzania ataków cybernetycznych na niespotykaną wcześniej skalę. Może się także okazać świetnym narzędziem do produkowania fałszywych informacji. Jeśli jego stworzenie nie spotka się z natychmiastową i zdecydowaną reakcją międzynarodowej społeczności, wymagającą zaangażowania policji i ustawodawców, WormGPT stanie się potężną bronią w dziedzinie inżynierii społecznej, która bez wątpienia szybko znajdzie zastosowanie w szeregu trudnych jeszcze do prognozowania kryminalnych aktywności.
Dziennikarka, producentka, mama. Interesuje ją wszystko, a aktualnie najbardziej to, jak nowe technologie wpłyną na ludzkość. I co się wtedy stanie z człowieczeństwem.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Jak zmienił się świat po roku istnienia ChatGPT, co się dzieje w NCBR i dlaczego Meta ma (znowu) kłopoty z europejskim prawem dotyczącym prywatności? Zapraszamy na kolejny przegląd tygodnia redakcji Digitized.
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.