Dźwięk przestrzenny dostępny już dla użytkowników stacjonarnej wersji aplikacji Teams

Popularne narzędzie wykorzystywane w edukacji i pracy z nową funkcją - obsługa dźwięku przestrzennego w aplikacji Teams.

Dźwięk przestrzenny dostępny już dla użytkowników stacjonarnej wersji aplikacji Teams

Do listy prezentowanych w lipcu 2023 roku nowych funkcji jednego z najpopularniejszych narzędzi do komunikacji i współpracy online, wykorzystywanych w edukacji i środowisku pracy Microsoft Teams, dołącza obsługa dźwięku przestrzennego.

Ta technologia zapewnia realistyczny krajobraz dźwiękowy podczas spotkań w aplikacji Teams przy użyciu wbudowanych w laptopy i komputery głośników stereo oraz przewodowych zestawów słuchawkowych. Pewnym ograniczeniem jest fakt, że zestawy słuchawkowe Bluetooth nie pozwalają jeszcze na skorzystanie z benefitów najnowszej aktualizacji, bo protokół nie obsługuje technologii stereo podczas rozmowy. Jego zmiana jest kwestią najbliższej przyszłości. Aktualnie dźwięk przestrzenny jest dostępny wyłącznie dla użytkowników stacjonarnych aplikacji Teams.

Nowa funkcja wpłynie na poziom komfortu użytkowników aplikacji. Pogłębi wrażenie osobistego spotkania odbywającego się w środowisku fizycznym, a nie online. Wrażenia słuchowe bliższe będą naturalnym. To ważne, bo w firmach, które przeszły na zdalny lub hybrydowy tryb pracy wirtualne spotkania są stałym elementem codzienności. Oprócz wielu zalet, jakie niewątpliwie cechują te możliwości, pojawiają się także problemy. Użytkownicy aplikacji doświadczają problemów z koncentracją, zwłaszcza w sytuacjach spotkań, w których uczestniczy kilka osób i głosy nachodzą na siebie. Zmiana oprogramowania sprawia, że głosy stają się wyraźniejsze. Technologia odbiera lokalizację audio każdego uczestnika. Wpływa to na zmniejszenie zmęczenia i przebodźcowania, które często grupowym spotkaniom towarzyszyły.

Sama technologia dźwięku przestrzennego, zwanego inaczej dookolnym lub wielokanałowym, jest rozwijana już od 1940 roku, gdy wykorzystano ją w wyprodukowanym przez studio Disneya filmie Fantazja, animacji obrazującej najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej. Współcześnie większość nagrań tworzonych z myślą o tej technologii powstaje na użytek filmów i gier. Dźwięk przestrzenny wykorzystywany jest w salach kinowych, systemach kina domowego i konsolach.

Aby skorzystać z dobrodziejstw tej aktualizacji Teamsa trzeba włączyć go wchodząc do Ustawień, a potem Urządzeń.

W trakcie spotkań, w których bierze udział ponad 100 uczestników, niektórzy z nich przeniesieni zostają na serwer satelitarny. Ta infrastruktura nie obsługuje jeszcze dźwięku przestrzennego, ale docelowo zacznie.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.