Etyczny, a co za tym idzie – skuteczny przetarg jest gwarantem bardziej efektywnego biznesu – przekonują w najnowszym spocie reklamowym przedstawiciele i przedstawicielki polskiej branży marketingowej. Jak nie przegrać w przetargowe bingo?
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Polska potrzebuje większych postępów w dziedzinie adaptacji AI w biznesie. Według najnowszego badania Cisco AI Readiness Index jedynie 6% polskich firm jest w pełni przygotowanych do wdrożenia i wykorzystania technologii opartych na sztucznej inteligencji. Na świecie odsetek ten wynosi 14%.
Globalny Indeks Pracy Zdalnej 2023: Polska w światowej czołówce
Polska w 2023 r. zajęła wysokie osiemnaste miejsce pod względem jakości warunków do wykonywania pracy zdalnej, wynika z Global Remote Work Index firmy NordLayer. To jednak spadek o pięć pozycji w stosunku do ubiegłego roku.
Firma NordLayer opublikowała tegoroczne wyniki Globalnego Indeksu Pracy Zdalnej. W zestawieniu kraje oceniane są pod względem ich atrakcyjności z punktu widzenia osób wykonujących swoje obowiązki zawodowe zdalnie, a o pozycji danego państwa w rankingu decydują cztery podstawowe czynniki. Są to:
poziom cyberbezpieczeństwa (infrastruktura, zdolność reagowania na zagrożenia i środki prawne);
poziom bezpieczeństwa ekonomicznego (atrakcyjność turystyczna, znajomość języka angielskiego, koszty utrzymania i opieka zdrowotna);
jakość infrastruktury cyfrowej i fizycznej;
poziom bezpieczeństwa społecznego (prawa osobiste, inkluzywność).
Globalny Indeks Pracy Zdalnej 2023, fot. NordLayer, materiały prasowe
Badanie zostało przeprowadzone w 108 krajach z całego świata. Na pierwszym miejscu uplasowała się Dania z wskaźnikiem atrakcyjności na poziomie 0,847. Pierwszą trójkę domykają Holandia (wskaźnik 0,843) oraz Niemcy (0,842). W czołowej dziesiątce znalazły się także Hiszpania, Szwecja, Portugalia, Estonia, Litwa, Irlandia i Słowacja. Polska z wynikiem 0,787 w tegorocznym Globalnym Indeksie Pracy Zdalnej zajęła niezłe osiemnaste miejsce – tuż za USA i Koreą Południową, a tuż przed Wielką Brytanią i Norwegią.
Nasz kraj został najlepiej oceniony w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego (miejsce ósme, wskaźnik 0,914), a najgorzej – w obszarze infrastruktury cyfrowej i fizycznej (miejsce trzydzieste szóste). Niska pozycja w tym zakresie spowodowana jest niezbyt dobrą jakością Internetu i e-infrastruktury. Nieźle wypadliśmy też w kwestii bezpieczeństwa ekonomicznego (miejsce siedemnaste) i zdecydowanie gorzej w kwestii bezpieczeństwa społecznego (miejsce trzydzieste pierwsze). Polskie rankingi w zakresie inkluzywności oraz praw osobistych to największy obszar do poprawy.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Jak zmienił się świat po roku istnienia ChatGPT, co się dzieje w NCBR i dlaczego Meta ma (znowu) kłopoty z europejskim prawem dotyczącym prywatności? Zapraszamy na kolejny przegląd tygodnia redakcji Digitized.
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.