Globalny Indeks Pracy Zdalnej 2023: Polska w światowej czołówce

Polska w 2023 r. zajęła wysokie osiemnaste miejsce pod względem jakości warunków do wykonywania pracy zdalnej, wynika z Global Remote Work Index firmy NordLayer. To jednak spadek o pięć pozycji w stosunku do ubiegłego roku.

Globalny Indeks Pracy Zdalnej 2023: Polska w światowej czołówce

Firma NordLayer opublikowała tegoroczne wyniki Globalnego Indeksu Pracy Zdalnej. W zestawieniu kraje oceniane są pod względem ich atrakcyjności z punktu widzenia osób wykonujących swoje obowiązki zawodowe zdalnie, a o pozycji danego państwa w rankingu decydują cztery podstawowe czynniki. Są to:

  • poziom cyberbezpieczeństwa (infrastruktura, zdolność reagowania na zagrożenia i środki prawne);
  • poziom bezpieczeństwa ekonomicznego (atrakcyjność turystyczna, znajomość języka angielskiego, koszty utrzymania i opieka zdrowotna);
  • jakość infrastruktury cyfrowej i fizycznej;
  • poziom bezpieczeństwa społecznego (prawa osobiste, inkluzywność).
Globalny Indeks Pracy Zdalnej 2023, fot. NordLayer, materiały prasowe

Badanie zostało przeprowadzone w 108 krajach z całego świata. Na pierwszym miejscu uplasowała się Dania z wskaźnikiem atrakcyjności na poziomie 0,847. Pierwszą trójkę domykają Holandia (wskaźnik 0,843) oraz Niemcy (0,842). W czołowej dziesiątce znalazły się także Hiszpania, Szwecja, Portugalia, Estonia, Litwa, Irlandia i Słowacja. Polska z wynikiem 0,787 w tegorocznym Globalnym Indeksie Pracy Zdalnej zajęła niezłe osiemnaste miejsce – tuż za USA i Koreą Południową, a tuż przed Wielką Brytanią i Norwegią.

Nasz kraj został najlepiej oceniony w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego (miejsce ósme, wskaźnik 0,914), a najgorzej – w obszarze infrastruktury cyfrowej i fizycznej (miejsce trzydzieste szóste). Niska pozycja w tym zakresie spowodowana jest niezbyt dobrą jakością Internetu i e-infrastruktury. Nieźle wypadliśmy też w kwestii bezpieczeństwa ekonomicznego (miejsce siedemnaste) i zdecydowanie gorzej w kwestii bezpieczeństwa społecznego (miejsce trzydzieste pierwsze). Polskie rankingi w zakresie inkluzywności oraz praw osobistych to największy obszar do poprawy.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.