Intel stworzył swoją firmę AI. Co wiemy o Articul8?

Firma Articul8 powstała jako niezależna spółka wspierana technologią i kapitałem Intela. Jej zadaniem będzie tworzenie rozwiązań z zakresu generatywnej AI skrojonych na potrzeby dużych przedsiębiorstw.

Intel stworzył swoją firmę AI. Co wiemy o Articul8?

Articul8 – Intel próbuje zapełnić lukę na rynku genAI

Intel na dobre wchodzi do gry o dominację na rynku generatywnej sztucznej inteligencji. Na początku stycznia 2024 r. amerykański producent procesorów i układów scalonych ogłosił powstanie nowej firmy o nazwie Articul8 AI. Spółka została wydzielona ze struktury Intela i ma działać w oparciu o jego autorskie technologie, oferując w pełni bezpieczne i spersonalizowane rozwiązania z dziedziny generatywnej AI dla przedsiębiorstw.

Intel nie ujawnił szczegółów finansowych utworzenia firmy. Wiadomo jedynie, że Articul8 pozostanie strategicznie związane z działaniami giganta, a jego głównym partnerem inwestycyjnym i udziałowcem jest fundusz DigitalBridge Ventures. Na fotelu prezesa nowo utworzonego podmiotu zasiądzie natomiast Arun Subramaniyan, były wiceprezydent oraz dyrektor generalny Intel Data Center Solutions.

– Próbujemy zapełnić największą, naszym zdaniem, lukę, która obecnie znajduje się na rynku generatywnej sztucznej inteligencji. Chcemy udowodnić, że da się wyjść poza fazę „proof of concept” i wprowadzić rozwiązanie do produkcji w sposób zrównoważony i bezpieczny – mówił Subramaniyan w rozmowie z agencją Reuters.

O potrzebie zagospodarowania luki na rynku generatywnej AI mówił też Marc Ganzi, dyrektor generalny DigitalBridge:

– Każde globalne przedsiębiorstwo stoi obecnie przed wyzwaniem integracji genAI ze swoimi wewnętrznymi procesami firmowymi. Articul8 zbudowało skalowalną i łatwą do wdrożenia platformę generatywnej AI, która już teraz pomaga firmom w zwiększaniu wartości ich zasobów. Uważamy, że genAI będzie kluczową siłą napędzającą cyfrową infrastrukturę przyszłości – stwierdził Ganzi.

Intel próbuje nadążyć za konkurencją

Powyższe deklaracje to oczywiście tylko część powodów stojących za utworzeniem Articul8. Równie istotnym czynnikiem jest obawa Intela przed pozostaniem w tyle za konkurencją, zwłaszcza za Nvidią, której zaawansowane procesory graficzne obsługujące AI zdominowały rynek w 2023 r. i doprowadziły do wzrostu akcji firmy o 239%.

Intel chce jednak prześcignąć nie tylko Nvidię, ale też nawiązać walkę z firmami takimi jak Google, OpenAI czy Anthropic w obszarze oprogramowania generatywnej sztucznej inteligencji.

– Dzięki głębokiej znajomości dziedziny AI oraz wdrożeniom genAI klasy korporacyjnej, Articul8 znajduje się na dobrej drodze, by zapewnić wymierne korzyści biznesowe firmie Intel oraz naszemu szerokiemu ekosystemowi klientów i partnerów – podsumował Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela.
Intel stawia na AI – sztuczna inteligencja trafi do nowych procesorów
Pod hasłem Bringing AI Everywhere wystartowała właśnie konferencja Intel Innovation 2023, na rozpoczęciu której wystąpił Pat Gelsinger i przedstawił najnowsze plany marki w kwestii AI. To między innymi Intel Meteor Lake, czyli największa zmiana w procesorach giganta od 40 lat.
)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.