17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
Przejęcie PayU jest kontynuacją globalnej ekspansji firmy skoncentrowanej obecnie na wschodzących rynkach w Ameryce Łacińskiej i Europie Środkowo-Wschodniej, w tym Polsce.
Należąca do Prosus, jednego z największych inwestorów technologicznych na świecie, firma z branży płatności i fintech PayU sprzedała zarejestrowanemu w Wielkiej Brytanii izraelskiemu Rapyd swoją platformę do obsługi płatności internetowych Global Payments Organisation (GPO). Większościowa część udziałów firmy PayU nadal pozostanie jednak w rękach organizacji Prosus.
Rapyd zajmuje się cyfrowym przetwarzaniem płatności. Przejęcie PayU jest kontynuacją globalnej ekspansji firmy skoncentrowanej obecnie na wschodzących rynkach w Ameryce Łacińskiej i Europie Środkowo-Wschodniej, w tym Polsce.
Dzięki połączeniu sił z PayU GPO Rapyd będzie przeprowadzać transakcje w ponad stu krajach. W skali globalnej firma obsługuje 250 000 klientów handlowych. W ofercie rozbudowanej sieci płatności Rapyd jest ponad 1200 metod płatności, które obsługuje 18 centrów rozliczeniowych. W korporacyjnym portfolio firmy jest już m.in. Adidas, Google, Ikea, Meta, Netflix i Uber.
Aby transakcja mogła zostać zamknięta, obie strony czekają na odpowiednie zatwierdzenia ze strony regulatorów rynku. Izraelski fintech zapłacił za PayU GPO 610 mln dolarów.
Przejęcie części udziałów PayU nie jest zaskoczeniem. Już w czerwcu pojawiały się doniesienia dotyczące planów sprzedaży. W gronie zainteresowanych zakupem wymieniano, oprócz Rapyd, także kanadyjska firmę Nuvei oraz Amazon.
Przez ostatnie 20 lat PayU świadczyło usługi na ponad 50 szybko rozwijających się rynkach. Z ich oferty korzystało 450 000 sprzedawców i miliony konsumentów. PayU jest też jednym z najpotężniejszych inwestorów w obszarze fintech. Łączną wartość inwestycji szacuje się na około 1 miliarda dolarów.
Wraz z nieustającym rozwojem globalnego handlu zarówno firmy jak i twórcy oprogramowania stale poszukują wygodnych, kompleksowych rozwiązań płatniczych, które można włączyć w każdy proces biznesowy lub dowolną aplikację w celu przyjmowania, odbierania i transferowania pieniędzy na całym świecie. Jak podkreśla mamstartup.pl potrzeba obsługi szerokiej gamy przypadków użycia, od przyjmowania płatności przy użyciu preferowanych lokalnie metod po wypłaty dla firm i osób fizycznych za granicą oraz wydawanie kart i kredytów, stale rośnie. Firmy mogą zastąpić wiele rachunków bankowych, procesorów i lokalnych dostawców płatności tylko jedną relacją Rapyd.
W wydanym po transakcji oświadczeniu dyrektor generalny i współzałożyciel Rapyd, Arik Shtilman podkreślał, że strategia koncentrująca się zarówno na wzroście organicznym, jak i przejęciach, pozycjonuje Rapyd jako jedną z największych, zintegrowanych globalnych firm fintech na świecie, realizującą wizję pojedynczej, zintegrowanej platformy Fintech-as-a-service.
Dziennikarka, producentka, mama. Interesuje ją wszystko, a aktualnie najbardziej to, jak nowe technologie wpłyną na ludzkość. I co się wtedy stanie z człowieczeństwem.
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Rozpoczęcie nowego biznesu wiąże się ze sporym ryzykiem. Można je jednak minimalizować, dobierając właściwy sposób finansowania swojego przedsięwzięcia. Oto sześć najpopularniejszych metod pozyskiwania środków na rozwój.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.