Jakimi wartościami kieruje się AI? Etyka a nowe technologie - rozmowa z Zacharym Goldbergiem

Założyciele Trilateral Research wiedzieli od samego początku działalności, że wartości etyczne są wbudowane w wybory jakich dokonują programiści tworząc i rozpowszechniając każde nowe narzędzie technologiczne. Zachary Goldberg o etyce AI.

Jakimi wartościami kieruje się AI? Etyka a nowe technologie - rozmowa z Zacharym Goldbergiem
Czy mamy etyczne prawo do pobierania zasobów z księżyca, asteroid, innych planet, i przynoszenia ich na Ziemię? Jeśli mielibyśmy możliwość drastycznie zmienić krajobraz na Marsie, abyśmy mogli tam żyć, czy powinniśmy to zrobić? - te śmiałe pytania stawia w swoim wystąpieniach na konferencjach branży tech Zachary Goldberg, naukowiec związany z Trilateral Research, organizacją badawczo - konsultingową zajmującą się etyką nowych technologii.

Ewa Pawlik, Digitized : Wprowadzasz do dyskusji wokół nowych technologii terminologię filozoficzną, poruszasz zagadnienia związane z etyką. I robisz to od ponad 15 lat. Czy to kogokolwiek wtedy interesowało?

Zachary Goldberg, Trilateral Research : Firma została założona w 2004 roku, czyli prawie 20 lat temu, ja dołączyłem do zespołu nieco później. I rzeczywiście, od samego początku kładliśmy nacisk na etykę. Powodem tego była obserwacja założycieli firmy, że pomimo znaczącego postępu w dziedzinie technologii, kwestie etyczne nie były szeroko rozpoznawane.

Biliście na alarm?

Niezupełnie, to za mocne słowa. Szefowie uznali, że istnieje pilna potrzeba, aby badacze zwracali uwagę na ten aspekt technologii. Początkowo byliśmy więc organizacją stricte badawczą. Obecnie nasza praca opiera się na trzech filarach. Mamy zespół badawczy, zespół produktów związanych z etyczną sztuczną inteligencją i zespół konsultacyjny zajmujący się działalnością komercyjną.

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do tego materiału wideo.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.