Toshiba, japoński skarb narodowy, kończy swoją 74-letnią obecność na giełdzie

Większościowy pakiet akcji Toshiby, 78,65%, wykupiło konsorcjum pod przewodnictwem firmy private equity Japan Industrial Partners (JIP). To według zarządu jedyna szansa, żeby uniknąć bankructwa.

Toshiba, japoński skarb narodowy, kończy swoją 74-letnią obecność na giełdzie

Historia upadku Toshiby

W 2015 roku Toshiba przyznała się do zawyżania swoich przychodów w wielu oddziałach o ponad miliard dolarów i zapłaciła najwyższą w historii Japonii karę 57 milionów dolarów. Dwa lata później firma ujawniła ogromne straty w amerykańskiej inwestycji energetycznej Westinghouse. Japończycy ogłosili, że kończą z samodzielną budową elektrowni jądrowych za granicą i sprzedali zadłużoną spółkę Kanadyjczykom.

Od tej pory Toshiba nieustannie szuka dróg ratunku i oszczędności. Pod młotek poszło parę uznanych, ale niewydajnych przedsięwzięć z portfolio, a w 2018 roku sprzedano za 18,9 mld dolarów dział pamięci flash, klejnot w koronie firmy. W 2021 r. Toshiba ogłosiła plan podziału na trzy odrębne przedsiębiorstwa. Chwilę później zarząd zdecydował, że zamiast tego podzieli firmę na dwa, ale zanim nowy plan wszedł w życie, ogłoszono, że rozważana jest oferta tokijskiej firmy private equity JIP.

W końcu w marcu Toshiba przyjęła ofertę wykupu o wartości 15 miliardów dolarów od konsorcjum. W połowie września 2023 roku oferta wykupu została zakończona. Firma została przekazana do nowo utworzonej spółki macierzystej TBJH do 27 września.

- Wyrażamy głęboką wdzięczność wielu naszym akcjonariuszom za zrozumienie sytuacji firmy - powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Toshiby, Taro Shimada.

Transakcja oznacza, że ​​148-letni producent elektroniki i elektrowni zostanie wycofany z notowań przed końcem roku. JIP planuje zachować dotychczasowego CEO koncernu Shimadę na stanowisku. 

Powrót do przyszłości

Przed Toshibą wciąż kilka wyzwań do pokonania - pokrycie kosztów awarii w elektrowni Fukushima Daiichi i odzyskanie społecznego zaufania. Koncern wciąż jednak pozostaje cennym graczem na rynku. Od prawie 100 lat dostarcza turbiny parowe, generatory i usługi do elektrowni wszystkich typów. W 2022 r. firma dołączyła do zespołu kierowanego przez Bechtel i Westinghouse Electric Company, który buduje pierwszą polską elektrownię jądrową.

Dziedzictwo Toshiby

Dla Japończyków Toshiba to symbol technologicznej potęgi kraju. Firma obok Yamahy, Nintendo i Mitsubishi należy do najstarszych w Japonii i najbardziej znanych na świecie marek. Działalność rozpoczęła w 1875 roku od produkcji sprzętu telegraficznego. Tuż po II wojnie światowej w 1949 r. trafiła na giełdę w Tokio. Przez półtora wieku była symbolem ożywienia gospodarczego Japonii. Wypuściła na rynek dziesiątki innowacyjnych nowych technologii. Od elektroniki, po pompy dla elektrowni. W 1985 roku podbiła świat pierwszym laptopem.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.