Kryzys psychiczny w pracy. Polskie firmy wciąż słabo wspierają swoich pracowników

Miejsce pracy wciąż jest dla Polaków i Polek przestrzenią, w której w ograniczonym stopniu rozmawiają o osobistych problemach, w szczególności tych związanych ze zdrowiem psychicznym – pokazało badanie przeprowadzone przez Pracuj.pl.

Kryzys psychiczny w pracy. Polskie firmy wciąż słabo wspierają swoich pracowników

Ostatnie lata na rynku pracy odznaczały się stopniowym zacieraniem granic między życiem zawodowym a prywatnym. Jak wynika z najnowszego raportu Rynek Pracy Specjalistów, łącznie 37% ogłoszeń aktywnych w serwisie Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2023 roku stanowiły takie, które umożliwiały pracę zdalną, hybrydową lub wybór jednej z tych opcji. Pandemia odcisnęła swoje piętno jednak nie tylko na modelach pracy, ale także na zdrowiu i dobrostanie psychicznym pracowników.

Polscy pracodawcy a wsparcie pracowników w kryzysie psychicznym

We wspomnianym badaniu tylko 40% ankietowanych osób potwierdza, że mogą otwarcie dzielić się problemami prywatnymi w miejscu pracy. Jeszcze mniej, bo 28% mówi współpracownikom o problemach z zakresu zdrowia psychicznego. Wyzwaniem bywa także wsparcie przełożonych – prawie połowa badanych uważa, że ich szefowie nie są przygotowani do trudnych rozmów z zespołem. 53% przyznaje z kolei, że w ich firmie nie ma programów wsparcia dla osób poważnie chorych. Jednocześnie tylko 21% respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy ich menedżerowie są przygotowani do wsparcia i rozmowy z pracownikiem przechodzącym przez kryzys.

– Poruszanie trudnych tematów może u menedżerów wiązać się z obawą o to, jak przeprowadzić taką rozmowę, aby nie naruszyć prywatności pracownika, jednocześnie okazując wsparcie – komentuje Agnieszka Bieniak, Dyrektorka HR w Grupie Pracuj.

– Z drugiej strony pracownicy mogą mieć wątpliwości, czy przyznanie się do problemów prywatnych nie wpłynie negatywnie na ich wizerunek w oczach szefa. Dlatego tak ważne jest, aby organizacje edukowały osoby zarządzające zespołami w zakresie tego, jak rozmawiać z pracownikiem w sposób empatyczny, ale bez naruszania prywatnej przestrzeni. Z kolei do samych pracowników powinny kierować działania pokazujące, że w firmie jest otwartość na trudne tematy i chęć niesienia wsparcia – dodaje Bieniak.

Z punktu widzenia pracowników i kadry menadżerskiej istotne są także rozwiązania systemowe na poziomie organizacji. Jednak i w tym obszarze wyniki badania nie napawają optymizmem i wskazują, że przed polskimi firmami wciąż stoją liczne wyzwania. Otwartość na rozmowę o problemach psychicznych jest tymczasem szczególnie istotna w obliczu danych globalnych. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W samej Polsce już teraz choruje na nią około 1,2 miliona osób.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.