Global Wealth Report 2023: mniej milionerów, młodzi z coraz większym zadłużeniem

Opublikowano wyniki najnowszego raportu Global Wealth, opracowanego przez analityków szwajcarskich banków UBS i Credit Suisse. Najzamożniejsi okazali się Belgowie, a z kryzysem najlepiej poradziły sobie Rosja, Meksyk, Indie i Brazylia.

Global Wealth Report 2023: mniej milionerów, młodzi z coraz większym zadłużeniem

Z najnowszego raportu opracowanego przez szwajcarskie banki inwestycyjne UBS i Credit Suisse wynika, że w 2022 roku majątek ludzi na całym świecie uległ zmniejszeniu. Proces ten objął także najbogatszych.

„Ta bardzo szeroka analiza zamożności gospodarstw domowych z całego świata objęła majątki 5,4 mld ludzi” – napisał Iqbal Khan, prezydent Global Wealth Management banku UBS w podsumowaniu tegorocznego raportu.

Jesteśmy, pierwszy raz od czasów kryzysu 2008 roku, w punkcie, w którym majątek ludzi się skurczył. Zmniejszyła się także, aż o 3,5 mln, liczba milionerów. Poprzednio za taki stan rzeczy odpowiadała zapaść na rynku finansowym USA.

Kto stracił najwięcej tym razem? Przede wszystkim mieszkańcy Europy i Ameryki Północnej. W czołówce przegranych znaleźli się obywatele Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin, Australii i Kanady. Straty osiągnęły poziom 11 trylionów dolarów. Mimo to, jeśli przeanalizujemy zamożność z podziałem na regiony, Europa i Ameryka Północna nadal znajdują się w gronie najbogatszych. Najwięcej stracili tu bowiem ludzie młodzi, których zadłużenie wzrasta w niepokojącym tempie.

2022 rok nie wiązał się ze zubożeniem obywateli w Rosji, Meksyku, Indiach i Brazylii.

Spadek wartości majątków porównywalny z kryzysem 2008 roku zawdzięczamy tym razem głównie wysokiej inflacji i umocnieniu się wartości dolara w odniesieniu do innych walut.

Nadal mamy około 59,4 miliona milionerów w skali globalnej i szacuje się, że liczba ta, po ubiegłorocznym spadku, zacznie ponownie wzrastać. Autorzy raportu uważają, że do 2027 roku liczba milionerów wzrośnie do poziomu 86 milionów, a miliarderów – 372 tysięcy.

Przyszłość finansowa pozostałej części ludzkości także rysuje się w jasnych barwach, przynajmniej zdaniem analityków UBS i Credit Suisse. Globalna wartość majątku ludzi ma wzrosnąć o 38% do 2027 roku. Te 38% wyrażone w liczbach to 629 trylionów dolarów.

Aktualnie najzamożniejszym narodem okazali się Belgowie. Aż połowa dorosłych obywateli tego kraju posiada majątek o wartości przewyższającej 228 tysięcy euro. Tuż za nimi uplasowali się Australijczycy, a pierwszą trójkę zamykają mieszkańcy Hongkongu.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.