Etyczny, a co za tym idzie – skuteczny przetarg jest gwarantem bardziej efektywnego biznesu – przekonują w najnowszym spocie reklamowym przedstawiciele i przedstawicielki polskiej branży marketingowej. Jak nie przegrać w przetargowe bingo?
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Polska potrzebuje większych postępów w dziedzinie adaptacji AI w biznesie. Według najnowszego badania Cisco AI Readiness Index jedynie 6% polskich firm jest w pełni przygotowanych do wdrożenia i wykorzystania technologii opartych na sztucznej inteligencji. Na świecie odsetek ten wynosi 14%.
Neuralink Elona Muska ze zgodą na testy implantów mózgu na ludziach
Neuralink, startup należący do Elona Muska otrzymał oficjalną zgodę od amerykańskiej komisji FDA (Agencji ds. Żywności i Leków) na rekrutację pacjentów do pierwszych badań klinicznych na ludziach.
Neuralink to założony w 2016 r. przez Muska projekt z pogranicza science-fiction działający na polu neurotechnologii. Firma za cel postawiła sobie opracowanie wszczepialnego do mózgu chipa i budowę układu sterowania mózg-maszyna. Chip w przeciwieństwie do czujników umieszczanych na skórze, stosowanych w badaniach EEG, ma dostarczyć niewspółmiernie dokładniejszych odczytów. Wynalazek ma nie tylko zapisywać, ale również odzyskiwać całą pamięć człowieka, co pozwoli przetwarzać aktywność mózgu i sterować rozmaitymi urządzeniami wyłącznie siłą umysłu.
Innowacja miałaby pomóc osobom z niepełnosprawnością ruchową oraz chorym na Parkinsona, demencję i Alzheimera. W zeszłym roku Musk w publicznym wystąpieniu przekonywał, że nowa technologia może w przyszłości nie tylko poprawić słuch i wzrok, a wręcz całkowicie go przywrócić. Ale jak sam potwierdza, jego nadrzędnym celem jest stworzenie narzędzia, które pozwoli na zapisywanie w pamięci komputera myśli i późniejsze ich pobieranie.
Neuralink rekrutuje pierwszych pacjentów
Po uzyskaniu oficjalnej zgody FDA Neuralink poszukuje do pierwszych testów klinicznych osób sparaliżowanych oraz chorych na stwardnienie zanikowe boczne powyżej 22 roku życia.
Ochotnikom wszczepiony zostanie implant składający się między innymi z układu scalonego ASIC, używanego zwykle do przetwarzania obrazów, wydobywania kryptowalut czy sterowania telefonami. Chip umieszczony zostanie w tylnej części głowy pacjenta odpowiedzialnej za ruch, co umożliwi świadomą kontrolę interfejsu komputera tylko przy użyciu fal mózgu. Dopiero po pierwszej, wstępnej fazie badań, która potrwa 18 miesięcy, pacjenci spędzą przynajmniej dwie godziny w tygodniu w laboratorium na testach interfejsu. Szacunkowo pełne badanie potrwa 6 lat.
Neuralink nie precyzuje ile ochotników poszukuje, kiedy dokładnie uruchomi testy na człowieku, ani w jakiej lokacji przeprowadzi badania. Jedno jest pewne, Musk wiąże ogromne nadzieje z pracą firmy i ma nadzieję, że pomoże ludzkości osiągnąć “symbiozę ze sztuczną inteligencją”. Jest tak pewny sukcesu Neuralink, że, jak potwierdził w oficjalnym wystąpieniu, jest gotów wszczepić implanty sobie i swoim dzieciom.
Dokumentalistka i redaktorka telewizyjnych formatów. Praktyk mediów cyfrowych i algorytmów w technologii filmowej. Po latach w świecie audiowizualnym wraca do dziennikarstwa - w nowej, cyfrowej odsłonie.
Miłośniczka sztuki, szczególnie sztuki przetrwania.
Jak zmienił się świat po roku istnienia ChatGPT, co się dzieje w NCBR i dlaczego Meta ma (znowu) kłopoty z europejskim prawem dotyczącym prywatności? Zapraszamy na kolejny przegląd tygodnia redakcji Digitized.
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Etyczny, a co za tym idzie – skuteczny przetarg jest gwarantem bardziej efektywnego biznesu – przekonują w najnowszym spocie reklamowym przedstawiciele i przedstawicielki polskiej branży marketingowej. Jak nie przegrać w przetargowe bingo?
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.