Pacyfistyczne gry wojenne i bohaterowie z depresją - społeczne zaangażowanie w świecie gier

Istnieją gry, które podejmują trudne społecznie tematy, takie jak krzywdzące ideologie, nierówności, uzależnienia, problemy ekologiczne czy zdrowie psychiczne. Bawiąc uczą. To gry zaangażowane społecznie, które rzadko przebijają się do świadomości szerokiego odbiorcy. A powinny.

Pacyfistyczne gry wojenne i bohaterowie z depresją - społeczne zaangażowanie w świecie gier

Czy wiesz, że istnieją gry wideo, które są nie tylko dziełami ambitnymi, ocierającymi się o sztukę, ale również narzędziem w rękach edukatorów, ludologów lub kulturoznawców? Podejmują trudne społecznie tematy, takie jak krzywdzące ideologie, nierówności, uzależnienia, problemy ekologiczne czy zdrowie psychiczne. Bawiąc uczą. To gry zaangażowane społecznie, które rzadko przebijają się do świadomości szerokiego odbiorcy. Co nie znaczy, że nikt o nich nie słyszał. 

Świat badaczy starannie selekcjonuje tytuły, które rokrocznie nominowane są do nagród podczas Games for Change Awards, nowojorskiego festiwalu im poświęconego, a także wielu innych wydarzeń. Dyskusje o nich, poznawanie środowiska twórców i zadawanie ważnych pytań daje wyobrażenie o zastosowaniu produkcji tego nurtu w terapii i edukacji, a także ich wpływie na społeczeństwo. W końcu mają za zadanie nie tylko zwrócić uwagę na konkretne problemy, ale również wskazać, czasem nieoczywiste, sposoby ich rozwiązywania. 

Przedstawiamy subiektywną listę tytułów, których nie powinno się pomijać próbując zainteresować się zjawiskiem. Mogą one naświetlać problemy współczesnego świata, wzbogacać wiedzę historyczną i rozwijać empatię. Stąd już niewielki krok do tego, by wykorzystywać je w kampaniach wymierzonych w krzywdzące stereotypy lub mowę nienawiści.

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.