2 mld zł z UE na rozwój polskich startupów. Rusza druga edycja programów PFR Ventures

PFR Ventures rusza z rekrutacją do nowych programów finansowanych z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Celem jest wsparcie 40 funduszy venture capital kwotą 2 mld zł z dodatkowym wkładem prywatnych inwestorów wynoszącym 1,1 mld zł.

2 mld zł z UE na rozwój polskich startupów. Rusza druga edycja programów PFR Ventures

Zarządzający funduszami mogą składać aplikacje od 12 lutego 2024 r. w ramach programów PFR Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI i CVC. Do końca tego roku przewidziano aż pięć serii naborów rocznie, otwierając nowe perspektywy dla innowacyjnych przedsięwzięć na dynamicznym rynku inwestycji.

PRF Ventures: inwestycje w startupy

Nowy kapitał ma stymulować różnego rodzaju inwestycje w startupy i odpowiadać na zróżnicowane potrzeby innowacyjnych firm: począwszy od finansowania prototypów, a skończywszy na kapitale na międzynarodową ekspansję.

– Rynek VC jest motorem finansowania innowacji. PFR w ostatnich latach stał się największym inwestorem instytucjonalnym w fundusze PE/VC w tej części Europy. Od początku mówiliśmy, że kluczowe jest, aby środki były dostępne na każdym etapie rozwoju firmy oraz długoterminowo. Dlatego to ważne, że PFR Ventures startuje z kolejnym dużym programem finansowanym ze środków UE w ramach FENG – skomentował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. 

To nowa miara dojrzałości naszego rynku. Będzie to również istotne dla samych start-upów, które będą mogły pracować z bardziej doświadczonymi inwestorami. Mam nadzieje, że z naszych funduszy venture capital w najbliższych latach wyrośnie polski jednorożec – dodaje Borys.

Nowe edycje programów w ramach FENG

W ramach FENG, PFR Ventures uruchomi nowe edycje programów PFR Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI i CVC. PFR Starter i PFR Biznest pozwolą na realizację za pośrednictwem funduszy VC inwestycji w małe i średnie firmy znajdujące się na wczesnych etapach rozwoju. PFR Biznest dodatkowo aktywizuje inwestorów prywatnych – tzw. aniołów biznesu i transfer wiedzy od osób z dużym doświadczeniem rynkowym.

Celem PFR KOFFI jest natomiast inwestowanie poprzez pośredników finansowych w małe i średnie przedsiębiorstwa będące na etapie wzrostu, rozwoju i ekspansji na nowe rynki lub realizujące nowe projekty.

Bootstrapping, crowdfunding, VC. Jak startupy mogą pozyskać środki na rozwój?
Rozpoczęcie nowego biznesu wiąże się ze sporym ryzykiem. Można je jednak minimalizować, dobierając właściwy sposób finansowania swojego przedsięwzięcia. Oto sześć najpopularniejszych metod pozyskiwania środków na rozwój.

PFR Ventures - Przyszłość Biznesu

Pierwsze nabory do wszystkich pięciu programów ruszą już 12 lutego 2024 roku, a druga tura naborów planowana jest na ostatni tydzień marca. Przewiduje się, że umowy z zespołami zarządzającymi zostaną podpisane między majem a czerwcem 2024 roku. W drugim i trzecim kwartale 2024 PFR Ventures planuje przeprowadzić kolejne trzy tury naborów. Środki dla zespołów będą dostępne do końca 2025 roku.

– Polski rynek venture capital jest w zupełnie innym miejscu niż jeszcze 5 lat temu. Doszło do potężnej zmiany w świadomości uczestników rynku, znacznie wzrosła ich aktywność i pobudził się apetyt na finansowanie innowacji – podkreśla Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

– Nowe edycje programów PFR Ventures będziemy kontynuować na dotychczasowych zasadach, z nieznacznymi poprawkami. Do końca roku planujemy pięć serii naborów do programów, ale przewidujemy, że nie wykorzystają one wszystkich przeznaczonych na nie środków – podsumowuje Ćwikiewicz.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.