Pracowity jak Polak. Eurostat opublikował dane o średniej długości tygodnia pracy

W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny, a Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

Pracowity jak Polak. Eurostat opublikował dane o średniej długości tygodnia pracy

W 2022 roku typowy tydzień pracy osób w wieku 20-64 lat wynosił w Unii Europejskiej średnio 37,5 godziny – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez europejski urząd statystyczny Eurostat. Zauważalne są jednak wyraźne różnice między poszczególnymi krajami.

Najkrócej w Europie pracują Holendrzy (średnio 33,2 godziny w tygodniu), za nimi znaleźli się Niemcy (35,3 godziny) i Duńczycy (35,4 godziny). Najdłuższe tygodnie pracy odnotowano natomiast w Grecji (41 godzin), Polsce (40,4 godziny), oraz Rumunii i Bułgarii (po 40,2 godziny). Tylko te cztery kraje przekroczyły próg 40 godzin pracy w tygodniu.

Należy jednak pamiętać, że średnia liczba godzin pracy podawana przez Eurostat uwzględnia zarówno osoby pracujące w pełnym, jak i niepełnym wymiarze godzin. W rezultacie na tak prezentowane wyniki wpływa nie tylko różna długość tygodnia pracy, ale też różny odsetek pracowników zatrudnianych na pełen etat. 

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko pracujących w pełnym wymiarze godzin, okazuje się, że Polacy również są wysoko w rankingu, choć nie na podium. Z wynikiem 41,3 godziny tygodniowo, plasujemy się na szóstej pozycji w UE. Wyprzedzają nas: Grecja, Austria, Szwecja, Cypr i Portugalia. Wciąż jednak znajdujemy się powyżej średniej UE, która wynosi 40,6 godzin. 

Na tle danych Eurostatu ciekawie prezentują się także te dotyczące najbardziej i najmniej pracowitych narodów świata. Według platformy Our World in Data, najwięcej w skali roku pracują mieszkańcy Kambodży. Szczególnie dużo czasu w pracy spędzają również obywatele Malezji, Singapuru czy Bangladeszu. Po drugiej strony rankingu znajdują się natomiast Niemcy, Duńczycy, Norwegowie i Holendrzy. Nie sposób nie zauważyć jednak, że to jedne z najzamożniejszych krajów świata, w których wydajność pracowników jest najwyższa.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.