17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
Pracowity jak Polak. Eurostat opublikował dane o średniej długości tygodnia pracy
W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny, a Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.
W 2022 roku typowy tydzień pracy osób w wieku 20-64 lat wynosił w Unii Europejskiej średnio 37,5 godziny – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez europejski urząd statystyczny Eurostat. Zauważalne są jednak wyraźne różnice między poszczególnymi krajami.
Najkrócej w Europie pracują Holendrzy (średnio 33,2 godziny w tygodniu), za nimi znaleźli się Niemcy (35,3 godziny) i Duńczycy (35,4 godziny). Najdłuższe tygodnie pracy odnotowano natomiast w Grecji (41 godzin), Polsce (40,4 godziny), oraz Rumunii i Bułgarii (po 40,2 godziny). Tylko te cztery kraje przekroczyły próg 40 godzin pracy w tygodniu.
Należy jednak pamiętać, że średnia liczba godzin pracy podawana przez Eurostat uwzględnia zarówno osoby pracujące w pełnym, jak i niepełnym wymiarze godzin. W rezultacie na tak prezentowane wyniki wpływa nie tylko różna długość tygodnia pracy, ale też różny odsetek pracowników zatrudnianych na pełen etat.
Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko pracujących w pełnym wymiarze godzin, okazuje się, że Polacy również są wysoko w rankingu, choć nie na podium. Z wynikiem 41,3 godziny tygodniowo, plasujemy się na szóstej pozycji w UE. Wyprzedzają nas: Grecja, Austria, Szwecja, Cypr i Portugalia. Wciąż jednak znajdujemy się powyżej średniej UE, która wynosi 40,6 godzin.
Na tle danych Eurostatu ciekawie prezentują się także te dotyczące najbardziej i najmniej pracowitych narodów świata. Według platformy Our World in Data, najwięcej w skali roku pracują mieszkańcy Kambodży. Szczególnie dużo czasu w pracy spędzają również obywatele Malezji, Singapuru czy Bangladeszu. Po drugiej strony rankingu znajdują się natomiast Niemcy, Duńczycy, Norwegowie i Holendrzy. Nie sposób nie zauważyć jednak, że to jedne z najzamożniejszych krajów świata, w których wydajność pracowników jest najwyższa.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.