Rynek technologiczny. Czy Europa może dogonić świat dzięki AI?

Pod koniec lutego Microsoft kupił udziały we francuskim startupie Mistral AI. Ta istniejąca niespełna rok firma już teraz wyceniana jest na 2 mld dolarów i bywa określana jako zagrożenie dla OpenAI. Co mówi nam to o europejskim ekosystemie technologicznym i jego szansach na dogonienie świata?

Rynek technologiczny. Czy Europa może dogonić świat dzięki AI?

Europa jest mniej innowacyjna pod względem technologicznym i pozostaje w tyle w wyścigu o dominację na światowym rynku. Ta powszechna opinia znajduje potwierdzenie w liczbach. Według danych globalnej agencji analitycznej Dealroom największe ekosystemy technologiczne świata znajdują się w Stanach Zjednoczonych – w pierwszej dziesiątce jest ich aż sześć. Dominuje tu oczywiście Dolina Krzemowa, ale ogromne huby tworzą też Seattle czy Nowy Jork.

Poza nimi dopiero na piątym miejscu znajduje się Londyn, na siódmym – Paryż, a także Tel Awiw (pozycja nr 8) oraz Pekin (pozycja nr 10). Dominacja USA jest tu więc znacząca, a należy przy tym zaznaczyć, że Dealroom bierze pod uwagę nie tylko wielkość inwestycji, ale też m.in. potencjał naukowy, liczbę patentów czy liczbę unicornów, a więc firm wycenianych na ponad miliard dolarów.

Przepaść między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata wydaje się być jeszcze większa, jeśli popatrzy się na wielkość inwestycji w poszczególnych regionach. Według najnowszego raportu Dealroom z grudnia 2023 r., europejskie startupy zgarnęły 19,5% finansowania Venture Capital, w stosunku do 42% inwestycji VC w Stanach i 36% w Azji, z czego aż 19% pieniędzy trafiło do Chin.

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.