Rynek VC w Polsce. Wartość inwestycji w 2023 r. spadła. Jakie prognozy na 2024 r.?

Raport przygotowany przez PFR Ventures i Inovo VC analizuje transakcje na rynku venture capital (VC) w Polsce w 2023 roku. Według tego raportu, 399 spółek zdołało pozyskać łącznie 2,1 mld PLN od 210 różnych funduszy. To spadek o 42% rok do roku.

Rynek VC w Polsce. Wartość inwestycji w 2023 r. spadła. Jakie prognozy na 2024 r.?

Spadek wartości inwestycji w Polsce

Według najnowszego raportu przygotowanego przez PFR Ventures i Inovo VC w 2023 roku rynek venture capital w Polsce doświadczył znacznego spowolnienia. Łączna wartość inwestycji wyniosła w ubiegłych dwunastu miesiącach 2,1 miliarda zł o 42% mniej w porównaniu z 2022 r., gdy startupy zebrały łącznie 3,6 mld zł.

Jak podają autorzy raportu, główną przyczyną spadku była zmniejszona aktywność funduszy VC, szczególnie tych skupiających się na fazie wzrostu. Wynikało to z globalnego kryzysu, braku dużych rund finansowania i niższych wycen firm

Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures przewiduje, że pierwsze półrocze 2024 może być trudne dla polskiego rynku z powodu zakończenia programów POIR, ale sytuacja może ulec poprawie w drugiej połowie roku dzięki środkom z FENG.

W obliczu globalnego kryzysu fundusze VC, szczególnie te inwestujące w fazie wzrostu, ograniczyły aktywność. Przełożyło się to na brak dużych rund i obniżenie wycen. Stąd ogólny spadek wartości inwestycji w 2023 roku – komentuje Mokrzycki.
Bootstrapping, crowdfunding, VC. Jak startupy mogą pozyskać środki na rozwój?
Rozpoczęcie nowego biznesu wiąże się ze sporym ryzykiem. Można je jednak minimalizować, dobierając właściwy sposób finansowania swojego przedsięwzięcia. Oto sześć najpopularniejszych metod pozyskiwania środków na rozwój.

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.