17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
Sztuczna inteligencja poprowadzi zajęcia na Harvardzie
Krajobraz szkolnictwa wyższego szybko się zmienia, a uczelnie takie jak Uniwersytet Harvarda stoją na czele tego procesu. W nowym roku akademickim do grona wykładowców dołączy bot CS50.
Uniwersytet Harvarda wprowadza w nowym roku akademickim sztuczną inteligencję do sali wykładowej. Korzystać z niej będą studenci rozpoczynający jeden z popularniejszych kursów z oferty tej uczelni: Computer Science 50: Introduction to Computer Science. Narzędzie zwane „botem CS50” jest dużym modelem językowym, zaprojektowanym tak, aby prowadzić studentów ku rozwiązaniom a nie podawać im gotowe odpowiedzi. Ma ono za zadanie wspieranie studentów w procesie debugowania, udzielanie informacji zwrotnych i odpowiadanie na związane z kodowaniem pytania. Bot wyjaśni nieznane linie kodu i komunikaty o błędach, odpowie na najczęściej zadawane pytania z platformy Ed Discussion, z której Harvard korzysta.
Prowadzący kurs profesor David J. Malan wyraził nadzieję, że pozwoli ono na osiągnięcie wskaźnika 1:1 w proporcjach nauczyciel/uczeń dla każdego studenta CS50, zapewniając całodobowe wsparcie nauki w stylu i tempie uwzględniającym indywidualne potrzeby uczących się.
Wirtualne uniwersytety
Bot CS50, podobnie jak inni AI „nauczyciele” typu Axon od Axon Park, pewnego dnia może stać się przewodnikiem po wirtualnych salach lekcyjnych i wykładowych. W miarę postępu technologii AI możemy obserwować pojawienie się AI tutorów, którzy będą współpracowali ze studentami w środowisku 3D, prowadząc ich w czasie rzeczywistym przez zadania związane z rozwiązywaniem problemów w sposób intuicyjny dla ucznia. To diametralna zmiana w podejściu do edukacji i organizacji pracy placówek edukacyjnych. Uczelnie, które chcą pozostać konkurencyjne, będą musiały poszerzyć swoją ofertę o podobne rozwiązania.
Edukacja przyszłości
W miarę jak coraz więcej instytucji naukowych i edukacyjnych pokroju Uniwersytetu Harvarda przyjmować będzie analogiczne rozwiązania, staniemy się świadkami szerokiej, globalnej transformacji edukacji, napędzanej przez AI i interaktywne technologie, otwierającej drogę do przyszłości, w której nauka jest spersonalizowana, dostępna i dostosowana do cyfrowego świata, naturalnego środowiska kolejnych pokoleń studentów.
Procesy te, gdy zachodzą najszybciej i najwcześniej na polu edukacji, przyczyniają się do rozwijania technologii AI w sposób odpowiedzialny i kontrolowany. A to dobra wiadomość, nie tylko dla studentów.
Dziennikarka, producentka, mama. Interesuje ją wszystko, a aktualnie najbardziej to, jak nowe technologie wpłyną na ludzkość. I co się wtedy stanie z człowieczeństwem.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.