Web Summit 2023: 7 startupów, które zrobiły na nas największe wrażenie (nie tylko pozytywne)

Od globalnej platformy do redystrybucji niesprzedanej żywności, przez cyfrowego bliźniaka działającego w chmurze, aż po… personalizowane kursory myszki.

Web Summit 2023: 7 startupów, które zrobiły na nas największe wrażenie (nie tylko pozytywne)

Web Summit to dla startupów dobra okazja do promocji, zdobycia wartościowych kontaktów i pozyskania potencjalnych inwestorów. Nic więc dziwnego, że podczas tegorocznej edycji w Lizbonie pojawiło się aż 2608 początkujących biznesów z ponad trzydziestu różnych branż. Ilość nie zawsze oznacza jednak jakość, o czym mogliśmy przekonać się na własnej skórze podczas trzech dni spędzonych na konferencji.

Wśród startupów napotkaliśmy bowiem zarówno na te prawdziwie innowacyjne, które dzięki technologii próbują zmierzyć się z najpoważniejszymi wyzwaniami ludzkości takimi jak marnowanie żywności, jak i te, które wymyślają koło na nowo lub rozwiązują stworzony przez siebie problem. Poniżej znajdziecie zestawienie pomysłów z obu tych kategorii.

Web Summit 2023, czyli produkt niezgodny z opisem [RELACJA]
Mimo kontrowersji poprzedzających Web Summit 2023 niezmiennie zapowiadano trzydniowe święto technologii, biznesu i postępu. Tymczasem wyszło raczej miałko i niemrawo, a co gorsza – wspomniane kontrowersje miały z tym niewiele wspólnego. Czy formuła Web Summit zaczyna wyczerpywać się na dobre?

EatCloud – walka z głodem na świecie

0:00
/1:30

EatCloud, mat. prasowe

EatCloud to kolumbijski startup foodtechowy, którego główną misją jest walka ze światowym głodem i marnowaniem żywności przy użyciu technologii. Firma, w przeciwieństwie do konkurencji w rodzaju Too Good To Go czy Karmy, łączy za pośrednictwem jednej platformy wszystkie elementy ekosystemu żywnościowego: supermarkety, sklepy spożywcze, restauracje, hotele, firmy cateringowe, producentów i banki żywności. Nadrzędnym celem jest bowiem rozdystrybuowanie niesprzedanych i niewykorzystanych produktów do jak największej liczby miejsc, w których brakuje ich najbardziej. Analizą i optymalizacją łańcucha dostaw i przepływu żywności zajmuje się natomiast sztuczna inteligencja.

EatCloud na obecnym etapie rozwoju swoim zasięgiem obejmuje 1900 punktów dystrybucji żywności z 230 miast Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii. Dzięki działalności firmy zaoszczędzono natomiast ponad 30 tys. ton produktów spożywczych wartych 30 mln dolarów i tym samym uniknięto emisji ponad 2 tys. ton dwutlenku węgla. Firmę wspierają też światowi giganci tacy jak Santander Bank, Goldman Sachs czy agencja McKinsey & Co., a sama platforma realizuje siedem z siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030 Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Inspira – rewolucja w branży prawniczej

fot. Inspira

Inspira to brazylijski startup, którego celem jest transformacja i demokratyzacja rynku prawniczego. Opracowana przez zespół platforma wykorzystuje sztuczną inteligencję w przetwarzaniu masowych danych i tym samym umożliwia prawnikom i instytucjom wymiaru sprawiedliwości lepszą, szybszą i bardziej efektywną współpracę w zakresie podejmowania decyzji związanych z zagrożeniami prawnymi.

Z rozwiązań firmy już teraz korzystają giganci tacy jak Deloitte, Microsoft czy Goldman Sachs. Podczas Web Summit przedstawiciele startupu zdobyli też pierwszą nagrodę w tegorocznej edycji PITCH – konkursu na najlepszą prezentację sprzedażową, w którym udział wzięło ponad sto firm z całego świata.

DBR77 – cyfrowy bliźniak zakładu produkcyjnego

fot. DBR77

Cyfrowy bliźniak to w uproszczeniu wirtualny model środowiska produkcyjnego np. fabryki, który pozwala na precyzyjne planowanie i odwzorowanie procedur oraz optymalizację łańcuchów produkcyjnych przed wprowadzeniem ich w życie. Tym właśnie zajmuje się toruński startup DBR77, którego stoisko podczas tegorocznego Web Summit zdecydowanie zapadło nam w pamięć. Głównie ze względu na to, że rozwiązanie prezentowane przez firmę jest już rzeczywiście w pełni funkcjonalne (co wcale nie było takie oczywiste podczas konferencji) i sami mieliśmy okazję odbyć spacer po cyfrowym modelu fabryki za pośrednictwem zestawu do VR.

Największą siłą produktu od DBR77 jest możliwość precyzyjnego przyjrzenia się procesom produkcyjnym nie tylko z perspektywy zakładu jako całości, ale też indywidualnego pracownika. Rozwiązanie pozwala bowiem zarówno na symulowanie w czasie poszczególnych wdrożeń, jak i na wirtualną pracę przy wybranym stanowisku i przekonanie się w praktyce, czy np. wszystkie niezbędne elementy potrzebne do wykonania zadań znajdują się w zasięgu ręki. Użycie do tych celów wirtualnej rzeczywistości zmienia natomiast całe doświadczenie ze żmudnej pracy planistycznej w przyjemne doświadczenie cechujące się elementami rozrywki i grywalizacji.

Animalhotels – opiekunowie do zwierząt w zasięgu ręki

fot. Animalhotels

O ile wszystkie wyżej wymienione firmy starały się rozwiązać ogólne problemy konkretnych branż, o tyle łódzki startup Animalhotels odpowiada na bardzo indywidualne potrzeby konkretnych osób. Aplikacja powstała bowiem po to, by łączyć właścicieli zwierząt domowych z zaufanymi opiekunami. Jak na razie tylko na terenie największych miast Polski, ale, jak zapewniali nas twórcy projektu podczas Web Summit, przewidywana jest także ekspansja poza granice naszego kraju. Jeśli więc musicie pilnie wyjechać, a nikt z waszych znajomych lub krewnych nie może zaopiekować się waszym psem, kotem lub innym zwierzęciem, Animalhotels może okazać się alternatywą wartą rozważenia.

Palate – medium społecznościowe dla miłośników jedzenia

Palate to jeden z wielu przykładów próby wymyślenia koła na nowo. Aplikacja powstała bowiem jako sieć społecznościowa łącząca… miłośników jedzenia. Za jej pośrednictwem użytkownicy i użytkowniczki mogą np. wrzucać fotki swoich posiłków, recenzować lokale i znajdować znajomych lubiących te same smaki. Pomysł sam w sobie mógłby być dobry kilkanaście lat temu, ale obecnie? Trudno wyobrazić nam sobie, kto mógłby porzucić Instagrama lub TikToka na rzecz Palate.

GemsAround – najbardziej „instagramowe” miejscówki na świecie

A skoro już przy Instagramie i TikToku jesteśmy, to warto wspomnieć o apce GemsAround, która reklamowana jest nawet nie jako okrojona kopia obu tych platform, ale zewnętrzne narzędzie wykorzystujące AI do wyszukiwania najbardziej „instagramowych” miejscówek na świecie.

Dzięki GemsAround możecie więc znaleźć estetyczne miejsce w swoim mieście, zrobić sobie tam zdjęcie, a potem opublikować je na Instagramie. Jeśli to nie jest definicja rozwiązywania nieistniejącego problemu, to nie wiemy, co nią jest.

Best Cursors – personalizacja kursorów myszy

Ostatnią pozycją w naszym zestawieniu najbardziej zaskakujących startupów, na które natrafiliśmy podczas Web Summit, jest aplikacja Best Cursors. Narzędzie pozwala na personalizację kursora myszy w przeglądarce internetowej. Dzięki takiej nakładce możecie zamienić zwykły wskaźnik np. w Hello Kitty, postacie z serii Dragon Ball Z czy bohaterów Marvela. Przez chwilę poczuliśmy się jak w 2003 roku.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.