17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
Worldcoin nie zwojował świata. Nowy projekt twórcy ChatGPT notuje duże spadki
Worldcoin, kryptowalutowy projekt współzałożyciela OpenAI Sama Altmana, ma coraz większe kłopoty. Jego metoda zbierania danych wzbudziła bowiem duże obawy wśród globalnych regulatorów danych, w związku z czym inicjatywa aktualnie przynosi jedynie straty.
Współtwórca OpenAI równolegle do ChatGPT rozwija też projekt Worldcoin, który w zamyśle miał być cyfrowym dowodem osobistym i ogólnoświatową kryptowalutą. Stojący za nim mechanizm trafił jednak na celownik regulatorów m.in. we Francji i w Wielkiej Brytanii. Także polskie urzędy trzymają rękę na pulsie, choć Worldcoin (WLD) – mimo wcześniejszych zapowiedzi, że stanie się to pod koniec czerwca – nie uruchomił jeszcze skanowania w naszym kraju.
Skorzystanie z aplikacji jest proste. Wystarczy zainstalować na smartfonie udostępnioną przez firmę aplikację, a następnie znaleźć operatora The Orb - kulistego urządzenia, które wykonuje skan tęczówki i zapisuje go w formie unikalnego kodu. Kod jest wiązany z kontem użytkownika. Według twórców technologii nie ma możliwości, by zapisać się do systemu dwa razy. Dzięki temu Worldcoin może wydawać WorldID, czyli elektroniczny dokument tożsamości. Skanowanie tęczówki może zniechęcać użytkowników, więc Altman wymyślił sposób, jak przekonać ich do działania – każdy, kto zdecyduje się powierzyć swoje dane biometryczne firmie, otrzymuje pakiet kryptowaluty.
Worldcoin notuje wyraźne spadki
Unikalne podejście polegające na gromadzeniu informacji biometrycznych bez wyraźnej zgody wywołało jednak liczne dyskusje na temat legalności i konsekwencji moralnych. Miało także bezpośredni wpływ na duże straty projektu, który od momentu uruchomienia odnotował pięćdziesięcioprocentowy spadek wartości. Tendencja ta wynika z rosnących obaw dotyczących metod gromadzenia danych wyrażanych przez kolejne organy regulacyjne.
Według informacji dostarczonych przez portal CoinMarketCap, w chwili powstawania tego artykułu wycena handlowa tokena WLD wynosi 1,3 dolara. Wartość ta oznacza spadek, wysokości 53% w stosunku do pierwotnej wyceny szczytowej wynoszącej 2,71 dolara. Zaledwie dzień po wprowadzeniu WLD na giełdę Binance, 25 lipca, jego cena wynosiła 2,45 dolara.
Sektor kryptowalut nadal ewoluuje, a kwestie regulacyjne i bezpieczeństwa stają się coraz bardziej kluczowe. Działania i metody zbierania danych przez Worldcoin podkreślają znaczenie solidnego ramowego prawa regulacyjnego oraz wyzwań, przed jakimi stoją platformy kryptowalutowe w tym dynamicznym środowisku.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.