Pensja założyciela startupu. Ile powinien płacić sobie founder?

Firma Creandum opublikowała raport dotyczący wynagrodzeń założycieli startupów. Badanie przeprowadzono wśród 650 przedsiębiorców z 47 krajów europejskich, a celem było dostarczenie danych na temat średnich zarobków founderów na różnych etapach rozwoju ich firm.

Pensja założyciela startupu. Ile powinien płacić sobie founder?

Ile zarabiają założyciele startupów?

W raporcie Creandum podjęto próbę zrozumienia, czy istnieje związek między wysokością dofinansowania startupów a poziomem wynagrodzeń ich założycieli. W tym celu podczas zeszłorocznej konferencji SLUSH przepytano ponad 650 przedsiębiorców i przedsiębiorczyń z 47 europejskich krajów.

Z ich odpowiedzi wynika, że w firmach, które uzyskały finansowanie do miliona euro, średnie roczne wynagrodzenie założyciela lub założycielki wynosi około 50 tys. euro. Z kolei w przypadku firm, które zgromadziły ponad 50 milionów euro, kwota ta wzrasta do około 155 tys. euro rocznie. Raport zaznacza jednak, że istnieje próg dofinansowania, po przekroczeniu którego wynagrodzenia przestają rosnąć w sposób znaczący. Określono go na poziomie 11 milionów euro, gdzie średnie wynagrodzenie osiąga wspomniany pułap 155 tys. euro i utrzymuje się na stabilnym poziomie – często aż do momentu, gdy finansowanie przekroczy próg 50 milionów euro.

Jednocześnie lokalizacja startupu na początkowych etapach jego rozwoju ma niewielki wpływ na wynagrodzenia founderów. Zmienia się to dopiero przy pierwszej rundzie finansowania. W obszarze tym przoduje Wielka Brytania, gdzie founderzy mogą liczyć na wyższe zarobki w porównaniu z założycielami biznesów z krajów nadbałtyckich i Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie wynagrodzenia są najniższe. Raport wskazuje jednak na pozytywne tendencje wzrostowe w tych regionach.

– Wynagrodzenie foundera wyznacza standard dla całej organizacji – komentuje Carl Fritjofsson, partner zarządzający w Creandum.

– Niska pensja wskazuje, że ryzykujecie wszystko, a głodzenie się na drodze do celu nie jest podejściem zrównoważonym. Founder powinien zarabiać wystarczająco, by nie martwić się o pieniądze, ale nie na tyle dużo, by narażać coś, co próbuje zbudować – dodaje.

Fintech wychodzi na prowadzenie

Analiza Creandum wykazała także, że na wczesnych etapach rozwoju branża nie wpływa znacząco na wysokość wynagrodzenia. Sytuacja zmienia się przy pierwszej rundzie finansowania, kiedy to założyciele firm z sektora fintech zaczynają przodować, osiągając średnie wynagrodzenie na poziomie 160 tys. euro. Zjawisko to tłumaczy się intensywnym poziomem inwestycji w branżę fintech, która w drugim kwartale 2022 roku otrzymała znaczną sumę inwestycji wynoszącą 21,5 miliarda dolarów.

Bootstrapping, crowdfunding, VC. Jak startupy mogą pozyskać środki na rozwój?
Rozpoczęcie nowego biznesu wiąże się ze sporym ryzykiem. Można je jednak minimalizować, dobierając właściwy sposób finansowania swojego przedsięwzięcia. Oto sześć najpopularniejszych metod pozyskiwania środków na rozwój.

Płeć ma znaczenie

Raport wskazuje także na różnicę płacową między założycielkami a założycielami startupów. Mężczyźni mogą w tym przypadku liczyć na wynagrodzenia wyższe o średnio 15 tys. euro. Różnica ta maleje dopiero przy wyższym poziomie dofinansowania.

Creandum opracowało również kalkulator wynagrodzeń, umożliwiający założycielom oszacowanie średniego wynagrodzenia w zależności od specyfikacji ich działalności. Narzędzie to ma pomóc w ustaleniu odpowiedniego poziomu wynagrodzenia founderów.

Samotni z wyboru? Jak być founderem i nie zwariować
Początki niemalże każdego biznesu, zwłaszcza pierwszego w karierze foundera, to czas działań iście partyzanckich. Inicjowanie jakiegokolwiek przedsięwzięcia wymaga łączenia wielu różnych ról jednocześnie. Founder musi być człowiekiem-orkiestrą. Niesie to pewne zagrożenia.
Jak pozyskać środki Venture Capital na rozwój biznesu? Rozmowa z Dianą Koziarską
Fundusze Venture Capital to jeden z lepszych adresów, pod które można się udać, szukając środków na rozwój swojego biznesu. Tyle że pieniądze to nie wszystko, przekonuje w rozmowie z Digitized Diana Koziarska, managing partner w Smok Ventures. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.