Przegląd tygodnia 23.01: polski startup AI wyceniany na miliard dol.; genAI a prawa autorskie

Polski startup ElevenLabs w gronie tzw. jednorożców, wizyta Elona Muska w Polsce i kolejne naruszenia praw autorskich przez generatywną AI. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?

Przegląd tygodnia 23.01: polski startup AI wyceniany na miliard dol.; genAI a prawa autorskie

Polski startup AI o nazwie ElevenLabs pozyskał kolejną rundę finansowania m.in. od funduszu Sequoia, dzięki czemu jego wycena przekroczyła magiczną barierę miliarda dolarów, a sama firma dołączyła do wąskiego grona tzw. jednorożców. Więcej na ten temat przeczytacie w sekcji Przegląd wiadomości tygodnia.

Powyższa informacja zbiegła się w czasie także z wizytą Elona Muska w Polsce. Miliarder odwiedził m.in. teren byłego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i wziął udział w konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Żydów w Krakowie. Głównym punktem wydarzenia była dyskusja Muska z amerykańskim prawicowym publicystą Benem Shapiro na temat antysemityzmu w Internecie.

W tym wydaniu Przeglądu tygodnia Digitized piszemy także o kolejnych pozwach o naruszenie praw autorskich przez generatywną AI, dobrych praktykach przy tworzeniu CV z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz poszukiwaniach pracy w branży gamedev.

Zapraszamy!


Przegląd wiadomości tygodnia

Sztuczna inteligencja (AI)

Generatywna AI. Czy pozwy o naruszenie praw autorskich pogrzebią jej przyszłość?

Zeszłoroczny boom na generatywną AI opartą na dużych modelach językowych doprowadził do powstania szeregu fundamentalnych pytań dotyczących praktycznego użycia tych technologii. Jednymi z najważniejszych są granice obowiązywania praw autorskich oraz zakres, w którym firmy takie jak OpenAI mogą wykorzystywać wytwory ludzkiej kreatywności do trenowania swoich narzędzi. O istotności tych zagadnień dla całego rynku świadczą kolejne pozwy, napływające do sądów na przestrzeni ubiegłych dwunastu miesięcy. Więcej na ten temat przeczytacie w naszej analizie.

Raport KPMG: generatywna AI głównym priorytetem inwestycyjnym polskich firm

Generatywna sztuczna inteligencja zajmuje obecnie czołowe miejsce w strategiach inwestycyjnych prezesów firm w Polsce i na świecie. Według badania KPMG, odpowiednio 68% i 69% z nich uznaje AI za kluczowy obszar rozwoju, mimo trwającej niepewności gospodarczej. Zdaniem polskich liderów największe korzyści to personalizacja usług i tworzenie nowych produktów, a na arenie międzynarodowej – przede wszystkim aspekty finansowe, takie jak wzrost rentowności. Dodatkowo 88% respondentów z Polski uważa, że brak odpowiednich przepisów regulujących genAI stanowi barierę dla sukcesu ich organizacji.

Kolejny polski start-up AI stał się jednorożcem

ElevenLabs, polski start-up wykorzystujący oprogramowanie sztucznej inteligencji do replikacji głosów w blisko trzydziestu językach, pozyskał nową rundę finansowania, w ramach której wyceniono działającą zaledwie dwa lata firmę na około miliard dolarów – podaje Rzeczpospolita za Bloombergiem. To już co najmniej trzecia polska firma w ekskluzywnym gronie tzw. jednorożców.

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.