Jak pracować mądrzej, nie ciężej? 11 aplikacji biurowych poprawiających efektywność

Nie jest tajemnicą, że dzięki technologii wiele obszarów pracy da się zautomatyzować, a firmy, które się na to decydują, zyskują przewagę nad konkurencją. Po co więc robić coś ręcznie, jeśli istnieją narzędzia, które mogą zrobić coś za nas. Oto 11 najciekawszych aplikacji poprawiających wydajność.

Jak pracować mądrzej, nie ciężej? 11 aplikacji biurowych poprawiających efektywność

Według najnowszych badań Eurostatu przeciętny tydzień pracy w Polsce trwa 40,4 godziny. To o prawie siedem godzin więcej niż w pierwszej pod tym względem Holandii i o trzy godziny więcej niż wynosi europejska średnia. Oczywiście za taki stan rzeczy w dużej mierze odpowiedzialne są utarte schematy społeczno-kulturowe, ale też stale zwiększający się natłok obowiązków.

O ile jednak do modyfikacji tych pierwszych potrzebne są nowe rozwiązania systemowe i zmiany pokoleniowe, o tyle z tymi drugimi można poradzić sobie samodzielnie za pomocą nowoczesnych aplikacji i narzędzi automatyzujących i porządkujących pracę. Oto najciekawsze z nich.

Reclaim.ai

Reclaim.ai, fot. materiały prasowe

Reclaim.ai to aplikacja do optymalizacji dziennego harmonogramu, wykorzystująca inteligentny kalendarz oparty na sztucznej inteligencji. Narzędzie z pomocą AI automatycznie analizuje rozkład dnia użytkowników i użytkowniczek i znajduje najbardziej odpowiedni czas na zadania zawodowe pośród codziennych nawyków, obowiązków i spotkań. Jednocześnie chroni kalendarz przed przeciążeniem i zachowuje niezbędną elastyczność w razie natłoku ważniejszych zadań.

Jednocześnie Reclaim.ai automatycznie wygospodarowuje czas na przerwy w ciągu dnia, a także tworzy ustalone godziny pracy i pozwala zachować ich strukturę, by obowiązki zawodowe nie kolidowały z wyznaczonym czasem prywatnym. Ciekawostką jest z pewnością funkcja synchronizacji aplikacji ze statusem w komunikatorze Slack. Dzięki Reclaim.ai maniacy produktywności mogą też prześledzić zaawansowane analizy tego, gdzie i jak spędzają czas w ciągu tygodnia.

Freedom

Aplikacja Freedom, fot. mat. prasowe

Czasami zła organizacja pracy nie wynika ze zbyt dużego natłoku zadań, a z nieumiejętności odłączenia się od rozpraszaczy, których w cyfrowym świecie jest pełno (więcej o detoksie od mediów społecznościowych pisaliśmy tutaj). Rozwiązaniem na tę bolączkę jest narzędzie o wiele mówiącej nazwie Freedom. Pozwala ono automatycznie blokować strony internetowe, aplikacje i powiadomienia, które utrudniają skupienie.

Użytkownicy i użytkowniczki mogą też tworzyć spersonalizowane harmonogramy, które tymczasowo blokują dostęp do głównych źródeł rozproszenia, a w skrajnych przypadkach – nawet do całego Internetu. Aplikacja Freedom automatycznie synchronizuje się także z wszystkimi urządzeniami w danym ekosystemie, dzięki czemu skutecznie ogranicza nadmiarowe bodźce ze świata cyfrowego i pozwala lepiej skupiać się na zadaniach w pracy. W wersji premium oferuje też specjalne playlisty ułatwiające koncentrację.

IFTTT – If This Then That

Wizualizacja interfejsu aplikacji IFTTT, fot. mat. prasowe

Zbyt duża liczba bodźców niekoniecznie musi dotyczyć zewnętrznych rozpraszaczy, a samych narzędzi wykorzystywanych do pracy. Osobne aplikacje do maila i kalendarza, prywatne i firmowe komunikatory, platformy do zarządzania zadaniami, media społecznościowe, dysk w chmurze, programy do generowania faktur. Obecnie w pracy stykamy się z dziesiątkami różnych narzędzi, których obsługa wymaga nieustannego żonglowania uwagą oraz niemałego wysiłku w celu synchronizacji i przyswojenia wszystkich informacji.

Tu z pomocą przychodzi „aplikacja od wszystkiego” – If This Then That (IFTTT). Umożliwia ona łączenie i koordynację różnych usług, środowisk i urządzeń online w celu maksymalizacji produktywności i minimalizacji rozpraszaczy. Dzięki prostej logice „jeśli to, to tamto” (If This Then That) użytkownicy i użytkowniczki IFTTT mogą tworzyć zautomatyzowane strumienie danych zwane apletami, które w obrębie jednego interfejsu uruchamiają konkretne działania w oparciu o wcześniej zdefiniowane warunki. W ten sposób da się zsynchronizować przepływ informacji z ponad dziewięciuset najpopularniejszych platform z różnych kategorii: od Instagrama, Discorda, Facebooka i X przez kalendarz Google, Slacka, GitHuba i Mailchimpa, aż po Dropbox, WordPress i Spotify.

Todoist

Screen interfejsu Todoist, fot. mat. prasowe

Todoist to inteligentna platforma do zarządzania zadaniami, która ułatwia tworzenie, kategoryzację, porządkowanie według terminu i ustalanie statusu ważności codziennych obowiązków i większych projektów. Oprogramowanie obsługuje też zadania cykliczne i oferuje przypomnienia o terminach.

Menedżerowie i menadżerki mogą używać go z kolei do dzielenia większych projektów na części i przydzielania konkretnych zadań pracownikom. Każde zadanie może mieć własną tablicę dyskusyjną, a użytkownicy mogą zamieszczać na niej pliki z nim związane. Todoist oferuje także dziennik aktywności do śledzenia postępów i synchronizację z wszystkimi najpopularniejszymi kalendarzami.

Digitalfirst.ai

Digitalfirst.ai, fot. mat. prasowe

Mniejsze firmy i startupy nie zawsze dysponują zasobami pozwalającymi na stworzenie osobnego działu marketingu, który opracowałby, a następnie zrealizował kompleksową strategię promocyjną. To zresztą wymaga także bardzo dużych nakładów czasowych. Rozwiązaniem tego problemu może być narzędzie Digitalfirst.ai.

Aplikacja zaprojektowana przez polski zespół programistów wykorzystuje sztuczną inteligencję i dostępną wiedzę do tworzenia najbardziej optymalnych strategii marketingowych dopasowanych do potrzeb konkretnego biznesu. Oferuje także dostęp do biblioteki różnych taktyk, w której oprócz rekomendacji użytkownicy i użytkowniczki mogą zapoznać się ze studiami przypadków popularnych marek i chwytami doświadczonych marketerów. Narzędzie pozwala też zarządzać projektami w czasie rzeczywistym i przydzielać konkretne zadania poszczególnym członkom zespołu.

Prowly

Mechanizm działania Prowly, fot. screen ze strony Prowly

Kolejna polska aplikacja, która w łatwy i szybki sposób umożliwia prowadzenie działań z zakresu promocji i public relations. Prowly oferuje bazę kontaktów do ponad miliona dziennikarzy i dziennikarek z całego świata, a inteligentny system rekomendacji pozwala na przeszukiwanie ich pod kątem preferowanej tematyki, medium, stanowiska czy lokalizacji.

W ten sposób użytkownicy i użytkowniczki narzędzia Prowly mogą szybko i łatwo dopasować komunikat do odbiorcy i upewnić się, że ich informacja prasowa dotrze do tych osób, które mogą być nim realnie zainteresowane. W ten sposób oszczędzają czas na szukanie i selekcję właściwych osób do kontaktu.

Workday

Workday, fot. mat. prasowe

Workday to narzędzie zwiększające produktywność zespołów HR, które upraszcza wiele kluczowych czynności biznesowych zapewniających funkcjonowanie firmy. To wszechstronna platforma, która łączy wszystko w jednym miejscu, umożliwiając zespołom kadr efektywne zarządzanie ludźmi, płacami, świadczeniami i operacjami finansowymi.

Specjaliści HR, menedżerowie i pracownicy mogą z łatwością poruszać się po swoich zadaniach niezależnie od tego, czy chodzi o rekrutację i wdrożenie, czy też zarządzanie wydajnością i rozwój talentów. Analityka Workday w czasie rzeczywistym zapewnia również cenny wgląd w trendy dotyczące siły roboczej i wyniki finansowe, umożliwiając podejmowanie decyzji w oparciu o dane – bez konieczności wykonywania całej ręcznej pracy związanej z gromadzeniem statystyk.

Heroify

Heroify, fot. screen ze strony Heroify

Heroify to polskie narzędzie rekrutacyjne, które dzięki sztucznej inteligencji usprawnia i przyspiesza proces selekcji kandydatów i kandydatek do pracy. Najpierw aplikacja na podstawie informacji rekrutera o danym stanowisku generuje listę najbardziej optymalnych kompetencji, którymi przyszli pracownicy powinni się charakteryzować. Następnie platforma dobiera tzw. assessmenty, czyli spersonalizowane testy, które pozwalają weryfikować te kompetencje, a po ich wypełnieniu przez kandydatów i kandydatki – przygotowuje wyczerpujące raporty porównawcze dotyczące każdej osoby.

W ten sposób rekruterzy mogą nie tylko zaoszczędzić czas niezbędny na samodzielne przejrzenie wszystkich CV, ale też szybko sprawdzić, czy informacje w nich zawarte znajdują pokrycie w rzeczywistości. Co istotne, aplikacja Heroify działa w pełni zgodnie z przepisami RODO.

Figma i CodeJet

Figma, fot. mat. prasowe

Figma i CodeJet to dwie osobne platformy, których jednak warto używać w tandemie. Ta pierwsza to jedna z najpopularniejszych aplikacji do projektowania interfejsów użytkownika stron internetowych i aplikacji webowych, podczas gdy ta druga pozwala w łatwy sposób przekształcać te projekty w gotowy kod HTML lub React. Dzięki temu mozolny i długotrwały proces UX designu i implementacji poszczególnych elementów produktu skraca się do kilkunastu minut. I co ciekawe, CodeJet to w pełni polski startup, którego pomysły rewolucjonizują branżę.

1Password

1Password, fot. mat. prasowe

Wszystkie wymienione dotychczas aplikacje i narzędzia wymagają haseł, które są pierwszą linią ochrony kont i zgromadzonych na nich danych. Lepiej więc, żeby były silne i skomplikowane, a co za tym idzie – trudne do zapamiętania. Tymczasem każda luka w pamięci to nie tylko niepotrzebny stres związany z odnajdywaniem właściwego hasła lub procesem ustalaniem nowego, ale przede wszystkim – strata czasu.

Aplikacja 1Password rozwiązuje ten problem. Jest to oprogramowanie do zarządzania hasłami, które przechowuje je w specjalnie zaszyfrowanym cyfrowym „sejfie”. Jednocześnie eliminuje potrzebę zapamiętywania haseł i zachęca użytkowników i użytkowniczki do tworzenia silniejszych zabezpieczeń do swoich kont internetowych. 1Password pozwala również administratorom IT ustawiać minimalne wymagania dotyczące siły hasła i automatycznie generować silne kombinacje znaków dla pracowników.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.