Przegląd tygodnia 16.01: lęki i obawy polskich firm; MFW ostrzega przed AI

Obawy polskich małych i średnich przedsiębiorców w 2024 r., Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed AI, a Revolutowi grożą wielomilionowe kary za naruszenia prywatności. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?

Przegląd tygodnia 16.01: lęki i obawy polskich firm; MFW ostrzega przed AI

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wydał właśnie swój najnowszy raport dotyczący wpływu sztucznej inteligencji na świat. Z publikacji wynika, że AI wstrząśnie w najbliższych latach rynkiem pracy i prawdopodobnie jeszcze bardziej pogłębi nierówności społeczne. Więcej na ten temat przeczytacie w sekcji Przegląd wiadomości tygodnia.

Jest to o tyle istotne, że równocześnie AI rzeczywiście zaczyna pojawiać się wszędzie: od motoryzacji, przez medycynę, aż po... opiekę nad dziećmi. Szczegóły takich zastosowań sztucznej inteligencji znajdziecie w sekcji Redakcja Digitized poleca.

W tym wydaniu Przeglądu tygodnia Digitized piszemy także o lękach i obawach polskich MŚP, wynagrodzeniu założycieli startupów i pozwie o naruszenia prywatności, z którym będzie musiał mierzyć się Revolut.

Zapraszamy!


Przegląd wiadomości tygodnia

Prowadzenie biznesu w Polsce

Biznes w Polsce. Czego boją się mali i średni przedsiębiorcy w 2024 roku?

Tylko 24% firm z sektora MŚP zaplanowało roczny budżet, co czwarta firma nie planuje go wcale, a zdecydowana większość (96%) wyraża zaniepokojenie prowadzeniem działalności w 2024 r. – to wynik badania przeprowadzonego przez Kaczmarski Group. Główne obawy dotyczą wzrostu kosztów prowadzenia biznesu.

Pensja założyciela startupu. Ile powinien płacić sobie founder?

W raporcie Creandum podjęto próbę zrozumienia, czy istnieje związek między wysokością dofinansowania startupów a poziomem wynagrodzeń ich założycieli. W tym celu podczas zeszłorocznej konferencji SLUSH przepytano ponad 650 przedsiębiorców i przedsiębiorczyń z 47 europejskich krajów. Z ich odpowiedzi wynika, że w firmach, które uzyskały finansowanie do miliona euro, średnie roczne wynagrodzenie założyciela lub założycielki wynosi około 50 tys. euro. Z kolei w przypadku firm, które zgromadziły od 11 do ponad 50 milionów euro, kwota ta wzrasta do około 155 tys. euro rocznie i jest w miarę stała w obrębie tych widełek.

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.