Przegląd tygodnia 28.11: Francja i Niemcy blokują AI Act; kolejna afera w świecie krypto

Kolejna afera w świecie kryptowalut z praniem brudnych pieniędzy w tle, Niemcy i Francja blokują unijny AI Act, a IAA Polska inicjuje obrady Okrągłego Stołu Influencer Marketingu. Zapraszamy na kolejny przegląd tygodnia redakcji Digitized.

Przegląd tygodnia 28.11: Francja i Niemcy blokują AI Act; kolejna afera w świecie krypto

Od Redakcji

Kryptowaluty nie mają ostatnio najlepszej passy. Tylko w listopadzie 2023 r. zarzuty oszustw finansowych i prania brudnych pieniędzy usłyszeli założyciele i CEO dwóch największych giełd krypto na świecie – na początku miesiąca Sam Bankman-Fried z FTX i ledwie trzy tygodnie później Changpeng Zhao z Binance. Ten drugi ustąpił już ze stanowiska dyrektora generalnego firmy i przyznał się do winy, a sama spółka ma zapłacić ponad 4 mld dolarów kary.

Powyższe przypadki pokazują jedynie, jak istotne powinny być odgórne regulacje nowych technologii. Niestety, na ich drodze bardzo często staje krótkowzroczność polityków, o czym przekonujemy się przy okazji trwających negocjacji dotyczących unijnego AI Act. O tym, dlaczego Francja i Niemcy je blokują, przeczytacie w sekcji Przegląd wiadomości tygodnia.

W przeglądzie przeczytacie ponadto o: wypaleniu zawodowym w Polsce, obradach Okrągłego Stołu Influencer Marketingu, nowych funkcjach Google Bard AI i najpopularniejszych hasłach na świecie, które można złamać w sekundę.

Zapraszamy!


Przegląd wiadomości tygodnia

Praca i biznes w Polsce

Wypalenie zawodowe: w Polsce zmaga się z nim co czwarta osoba. To europejski rekord

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Jobbli, co czwarta osoba w Polsce boryka się problemem wypalenia zawodowego. 55,5% respondentów i respondentek stwierdziło, że główną przyczyną tej sytuacji jest brak wyrozumiałości ze strony przełożonych i zespołu. 47% badanych wskazało na monotonne obowiązki, 43,5% na brak możliwości rozwoju, a 37% na problemy osobiste. Dane pokazują także, że 72% mężczyzn i 51% kobiet uważa, że ich obowiązki nie są spójne z kompetencjami i aspiracjami zawodowymi.

Zarobki pracowników branży IT w 2023 roku [RAPORT]

Zarobki w branży IT w 2023 roku wzrosły średnio nawet o 19%, jednak w trzecim kwartale widać stabilizację, a nawet spadki – wynika z najnowszego raportu No Fluff Jobs. W trzecim kwartale 2023 r. mediany widełek wynagrodzeń dla osób szukających pracy w specjalizacji frontend wyniosły 16-22 tys. zł netto. To dokładnie taka sama stawka, jak w drugim kwartale, i tylko w dolnym przedziale nieco wyższa niż na początku roku (wówczas było to 15 tys. zł netto). Podobne tendencje widać też w kategoriach testing, fullstack czy administracja IT. W raporcie No Fluff Jobs zwrócono też uwagę, że w tym roku znacząco wzrosła liczba kandydatów i kandydatek w branży IT. We specjalizacji frontend na jedną ofertę przypada średnio 88 wysłanych CV. Mowa o wzroście o 340% rok do roku.

PARP: Trwa nabór do konkursu „Promocja marki innowacyjnych MŚP”

Wzmocnienie potencjału eksportowego małych i średnich przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych – to główny cel konkursu „Promocja marki innowacyjnych MŚP”. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wesprze kwotą 155 mln zł małe i średnie firmy w organizacji działań promocyjnych skierowanych na rynki międzynarodowe. Nabór wniosków potrwa do 30 listopada 2023 r.

Influencer marketing

Kodeks etyki influencer marketingu. IAA Polska inicjuje obrady Okrągłego Stołu Influencer Marketingu

Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy (IAA Polska) zebrało przedstawicieli największych platform społecznych, sieci kanałów i grup reklamowych do prac w ramach Okrągłego Stołu Influencer Marketingu. Wśród nich znaleźli się m.in. YouTube, Meta, TikTok, LifeTube, GetHero, GroupM, Group One, Havas. Okrągły Stół Influencer Marketingu IAA Polska priorytetowo traktuje inicjatywę stworzenia Kodeksu Etyki Influencer Marketingu do końca pierwszego kwartału 2024 roku. 

Wykreowana przez AI influencerka zarabia 10 tys. euro miesięcznie

Aitana Lopez, różowowłosa influencerka z Barcelony, w ostatnich dniach stała się sensacją Instagrama. Jej konto w serwisie obserwuje 145 tys. osób, a na swojej działalności zarabia 10 tys. euro miesięcznie. Szkopuł w tym, że Aitana została w całości wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Za jej projektem stoi Rubén Cruz z agencji The Clueless.

Kryptowaluty

Binance: największa giełda kryptowalut świata okazała się pralnią pieniędzy. Są zarzuty dla CEO

W wyniku dochodzenia amerykańskiej prokuratury ujawniono, że Binance, największa giełda kryptowalut świata, przyjmowała pieniądze od klientów z objętych międzynarodowymi sankcjami krajów takich jak Rosja, Korea Północna i Iran. Firma ponadto świadczyła usługi finansowe osobom zajmującym się handlem dziecięcą pornografią i terrorystom z Al-Kaidy, Państwa Islamskiego i Hamasu. W ramach osiągniętego porozumienia szef firmy Changpeng Zhao oraz dyrektor do spraw zgodności Samuel Lim zostaną postawieni w stan oskarżenia. Obaj przyznali się do popełnionych czynów, a Zhao podjął decyzję o rezygnacji ze swojej pozycji i zobowiązał się do wpłacenia 50 milionów dolarów zadośćuczynienia. Binance zapłaci też 4,3 miliarda dolarów kary.

Sztuczna inteligencja (AI)

Francja i Niemcy blokują porozumienie w sprawie AI Act

Francja i Niemcy blokują negocjacje dotyczące porozumienia w sprawie ostatecznego kształtu unijnego AI Act, które miały zakończyć się w grudniu 2023 r. Według doniesień magazynu Sifted, powodem blokady jest chęć ochrony startupów Mistral (Francja) i AlephAlpha (Niemcy) – dwóch europejskich firm, które poczyniły największe postępy w dziedzinie generatywnej AI. Jest jednocześnie prawdopodobne, że jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte przed 6 grudnia, będzie musiało poczekać do wyborów nowego parlamentu i komisji UE w 2024 roku.

Koniec dramy w OpenAI. Sam Altman po pięciu dniach wraca na fotel CEO

Po trwającej pięć dni aferze medialnej wokół jego zwolnienia, Sam Altman oficjalnie wraca na stanowisko CEO OpenAI. Firma ugięła się pod naciskami udziałowców i swoich pracowników. "Osiągnęliśmy porozumienie w sprawie powrotu Sama Altmana do OpenAI jako CEO z nowym zarządem, w skład którego na początek wejdą Bret Taylor (przewodniczący), Larry Summers i Adam D'Angelo. Współpracujemy w celu ustalenia szczegółów. Dziękujemy bardzo za cierpliwość" – czytamy w komunikacie firmy OpenAI opublikowanym na X.

Rewolucja w świecie zatrudnienia. Czy AI stworzy czterodniowy tydzień pracy?

Sztuczna inteligencja może skrócić tydzień pracy dla 28% pracowników w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Brytyjski think tank Autonomy pokazuje, że taka transformacja nie tylko zwiększy produktywność, ale też pomoże uniknąć bezrobocia i poprawi zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Autorzy raportu prognozują, że wdrożenie sztucznej inteligencji w firmach może potencjalnie skrócić czas pracy z 40 do 32 godzin tygodniowo dla 8,8 mln pracowników w Wielkiej Brytanii i 35 mln w Stanach Zjednoczonych.

Chatbot Google Bard AI coraz lepiej radzi sobie z analizą treści wideo

Dzięki nowemu rozszerzeniu, które umożliwia analizę i rozumienie treści wideo, użytkownicy Google Bard AI mogą teraz zapytać chatbota o najdrobniejsze szczegóły związane z filmami na YouTube. W praktyce oznacza to, że narzędzie będzie w stanie rozpoznać np. rodzaj narzędzi użytych w filmach o majsterkowaniu czy konkretne składniki w przepisach kulinarnych. Bard AI będzie też mógł tworzyć streszczenia filmów przed ich obejrzeniem.

Cyberbezpieczeństwo

Oto 200 najpopularniejszych haseł na świecie. 70% z nich da się złamać w mniej niż sekundę

Firma NordPass opublikowała wyniki swojego najnowszego badania, które wymienia dwieście najpopularniejszych haseł używanych w 2023 roku w wybranych 35 krajach. Najpopularniejsze hasło na świecie to wyrażenie "12345". Pierwszą trójkę domykają natomiast "admin" oraz "12345678". Jakby tego było mało, prawie jedna trzecia (31%) najpopularniejszych haseł na świecie z tego roku składa się z podobnych sekwencji numerycznych. Łącznie aż 70% haseł znajdujących się na tegorocznej globalnej liście można złamać w mniej niż sekundę.

Wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polek i Polaków ujawnione przez włamywaczy

Do sieci wyciekły wyniki badań pacjentów, którzy w latach 2017-2023 korzystali z usług firmy ALAB. Jest to jedna z najpopularniejszych sieci laboratoriów działających w naszym kraju, wobec czego sytuacja może dotyczyć nawet kilkudziesięciu tysięcy osób. Incydent to efekt działalności grupy ransomware RA World.

Ciekawostki

Sony w tarapatach. Gigant może zapłacić 8 mld dolarów kary za zawyżanie cen gier na PlayStation

Brytyjski Trybunał Apelacyjny ds. Konkurencji zdecydował właśnie, że złożony pod koniec 2022 r. pozew zbiorowy przeciwko Sony ma podstawy prawne i firma musi przystąpić do procesu. Japoński gigant oskarżany jest przez 9 mln osób z Wielkiej Brytanii o wykorzystywanie swojej dominującej pozycji na rynku i sztuczne zawyżanie cen gier na konsolę PlayStation. Te dostępne są wyłącznie za pośrednictwem platformy PlayStation Store, gdzie obowiązuje 30-procentowa prowizja od sprzedaży. Autorzy pozwu domagają się od Sony zadośćuczynienia w wysokości 6,3 mld funtów, czyli 8 mld dolarów.

Cyber Monday i Black Friday. BIG InfoMonitor podsumowuje wydatki Polaków

Z promocji związanych z Black Friday i Cyber Monday skorzystało w 2023 r. blisko dwie trzecie Polaków i Polek. Średnio wydali oni w te dni około tysiąc zł – poinformował BIG InfoMonitor. Promocje te w tym roku stały się jednak bardziej uczciwe za sprawą unijnej dyrektywy Omnibus ukrócającej nieetyczne praktyki prezentowania cen. Chodzi o regulacje obowiązujące od stycznia 2023 r., które nakładają na sprzedawców obowiązek informowania klientów o najniższej cenie danego produktu w ostatnich trzydziestu dniach poprzedzających promocję.

Redakcja Digitized poleca

Web Summit 2023: 7 startupów, które zrobiły na nas największe wrażenie (nie tylko pozytywne)

Web Summit to dla startupów dobra okazja do promocji, zdobycia wartościowych kontaktów i pozyskania potencjalnych inwestorów. Nic więc dziwnego, że podczas tegorocznej edycji w Lizbonie pojawiło się aż 2608 początkujących biznesów z ponad trzydziestu różnych branż. Ilość nie zawsze oznacza jednak jakość, o czym mogliśmy przekonać się na własnej skórze podczas trzech dni spędzonych na konferencji.

Wśród startupów napotkaliśmy bowiem zarówno na te prawdziwie innowacyjne, które dzięki technologii próbują zmierzyć się z najpoważniejszymi wyzwaniami ludzkości takimi jak marnowanie żywności, jak i te, które wymyślają koło na nowo lub rozwiązują stworzony przez siebie problem.

Zapraszamy na nasz subiektywny przegląd najbardziej zaskakujących startupów, które pojawiły się na tegorocznym Web Summit w Lizbonie.


Grywalizacja i gry managerskie. Jak wykorzystać ich potencjał w zarządzaniu organizacją?

Gry managerskie to konkretny rodzaj gier ułatwiający opanowanie wiedzy przydatnej do rozumienia wskaźników, planu, misji czy budżetu firmy, jak również pozwalający na przyswojenie umiejętności miękkich, takich jak zarządzanie zespołem, komunikacja w projekcie lub rola lidera. A ponieważ w zdecydowanej większości przypadków sami grający są kreatorami działań, łatwiej jest zapamiętać, poczuć oraz zrozumieć złożone zjawiska ekonomiczne i odnoszące się do nich metody.

Analizując na potrzeby tego artykułu case study wdrożenia aspektu gamifikacji w sprzedaży znanej sieci sklepów budowlano-dekoracyjnych dowiedziałem się, że efektywność pracowników realizujących zadania na dedykowanej platformie jest blisko trzy razy większa niż tych, którzy nie podejmują takich działań.

Więcej na ten temat w tekście Mateusza Czerwińskiego.


Kulisy awantury w OpenAI. Podcast Techstorie

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem awantury o władzę w firmie OpenAI. Zwolniony w piątek 17 listopada Sam Altman powrócił na stanowisko dyrektora generalnego firmy zaledwie po pięciu dniach. Jak jednak doszło do tego, że zarząd firmy wycenianej na dziesiątki miliardów dolarów może usunąć swojego CEO z dnia na dzień i bez żadnej zapowiedzi? Więcej na ten temat możecie posłuchać w podcaście Techstorie.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.